szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb profi grafikus előszeretettel alkalmazza a neten megszámlálhatatlan mennyiségben fellelhető patterneket...

A legtöbb profi grafikus előszeretettel alkalmazza a neten megszámlálhatatlan mennyiségben fellelhető patterneket, ecseteket és egyéb finomságokat. Ezekkel a letölthető elemekkel rengeteg időt lehet megspórolni. Minek szenvedjünk például füstfelhők előállításával fél óráig, amikor a megfelelő ecsetet letöltve pár pillanat alatt olyan füstöt varázsolunk képünkre, amilyet csak akarunk?
 
Lássuk, melyek a neten található „aranybányák”, ahol mindent megkaphatunk, ami grafikáinkhoz szükséges – természetesen ingyen!

Ecsetek (brush)
Nevével ellentétben a Photoshop-ecset, azaz a brush nem csak arra szolgál, hogy például ecsetvonásokat szimuláljunk vele. A megfelelően részletes és igényes ecsetek segítségével (akárcsak gyermekkorunkban a „játéknyomdával”) egy kattintással helyezhetünk képeinkre fantasztikus dolgokat. Hogy miket? Nos, gyakorlatilag bármit, amihez már készített valaki ecsetet: füst, tűz, állatok és csillagok, járművek, közlekedési táblák vagy lézerfény… Mindez könnyedén létrehozható a megfelelő ecset segítségével!

Az egyik legjobb hely a keresgéléshez a Brusheezy: itt szépen kategorizálva, előnézeti képekkel együtt tekinthetjük meg az ecseteket, természetesen még letöltés előtt. Sőt, ha tudjuk, hogy egészen pontosan mit keresünk, akkor elég beírni a keresőmezőbe a megfelelő kulcsszót (természetesen angolul), és máris jönnek a jobbnál-jobb letölthető ecsetek!

A másik jó megoldás, a DeviantArt közösségi portál. Igaz, itt rengeteg galéria és egyéb is található, de ecsetek is szép számmal vannak: csak megfelelően kell keresni az oldalon.

Ha nagyon extrém brushokra van szükségünk, akkor érdemes meglátogatni a http://myphotoshopbrushes.com/ oldalt. Igaz, a kínálat nem olyan profi, mint a híres Brusheezyn, cserébe viszont találhatunk pár különlegességet, amit máshonnan nem is lehet letölteni.

Szkriptek (actions)
Az előre felvett Photoshop action-ök több (sokszor igen bonyolult) műveletből állnak: ezeket a szoftver rögzíti, majd később „lejátssza”. A dolog legnagyobb előnye nem is az automatizálás, hanem a megosztás! Ezeket az előre rögzített lépéseket a netről is letölthetjük! Ilyen szkriptekből rengeteg van, az egyszerűektől (például vörösszem-eltávolító) a bonyolult, művészi hatásokat létrehozó darabokig. Szerencsére nem kell egyesével levadásznunk őket a netről, hiszen erre is vannak gyűjtőoldalak.

A már említett DeviantArt oldalán rengeteg profi action-t találhatunk, ezek többnyire csomagokban tölthetőek le (azaz több szkript egy adott témában).  Egy másik fantasztikus gyűjteményt, egészen pontosan száz darab effektussal ezen a címen találhatunk (vigyázat, jó hosszú oldal!). Itt a polaroid-fénykép effektustól kezdve a bőr elsimításán keresztül (beauty effect) a fekete-fehér, művészi portrékat létrehozó akciókig minden megtalálhatunk, és letölthetünk.

Textúrák
Textúrákra gyakran szükség lehet, sajnos azonban nagyfelbontású és igényes darabokat találni nem könnyű, mondanunk sem kell, hogy a Google vagy egyéb kereső „képek keresése” funkciója ide már kevés.  Szerencsére van megoldás: a textúra raktár (Texture Warehouse) oldalain több száz igényes textúrát találhatunk és tölthetünk le. Ha igazán nagyfelbontású (hd) textúrákat szeretnénk, akkor a raktár már nem megoldás: keresgéljünk inkább a Textúra-királynál (Texture King). Itt már valóban óriási felbontásban tölthetünk le textúrákat. Ha pedig végképp nem találtuk meg, amit keresünk, akkor a Mayangon kell kutakodnunk: itt található ugyanis a legtöbb ingyenes textúra (több mint 3800 darab).

Betűk
Szépen felszerelkeztünk, vannak ecseteink és textúráink, látványos effektusokat generáló szkriptjeink, semmi sem állhat útjába a nagy műnek. Nem árt azonban, ha beszerzünk egy-két látványos betűtípust is: a legjobb Photoshop-montázst is el lehet rontani egy „Comic Sans” felirattal a közepén… Szerencsére betűtípusból megszámlálhatatlan mennyiséget tölthetünk le ingyen is. Az egyik legnépszerűbb oldal az 1001FreeFonbts (részletes ismertetőnk itt), sajnos azonban az oldal elég régi, és ez érződik a navigáción/keresésen is. Bár rengeteg (több mint 1001) betűtípust tölthetünk le innen, nem lesz könnyű megtalálni a nekünk megfelelőt. A másik legnagyobb ilyen jellegű oldal a DaFont  – itt már kicsit egyszerűbb szűréssel/kereséssel kutakodhatunk a rengeteg betűtípus között. A techline.hu személyes kedvence az UrbanFonts: rengeteg betűtípus, ráadásul szinte kivétel nélkül kimagaslóan igényesek!

Kellemes Photosopolást mindenkinek. És ha esetleg nem jönne az ihlet, akkor itt érdemes inspirációt keresni…  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!