szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Lehet persze azzal érvelni, hogy „ugyan már, én mindent fejben tartok!

 Lehet persze azzal érvelni, hogy „ugyan már, én mindent fejben tartok!”; ez azonban egy adott fájl több száz vagy ezer különböző időpontban módosított verzióinak esetében nehezen hihető. Szerencsére mindenre van speciális szoftver, így a szöveges fájlok, mappák összehasonlítására/összefűzésére is – az Ultracompare ingyenesen kipróbálható verzióját vizsgáztattuk.

Bonyolult feladatokhoz bonyolult szoftverek társulnak – ez a mondás persze nem mindig igaz, de az UltraCompare esetében igen. Telepítés után agyonbonyolított szöveg- vagy HTML-szerkesztőre emlékeztető felület fogad majd minket. Az ijesztő felület azonban ne tántorítson el a szoftver használatától: pár óra után minden egyértelművé válik, sőt azt is be fogjuk látni, hogy a feladat nagysága miatt nem is igen lehetett volna ennél egyszerűbben megoldani a dolgot.

Az Ultracompare ugyanis nem csak „összehasonlítja” nekünk a fájlokat vagy mappákat, hogy aztán megjelenítse a különbséget. Ennél sokkal több munkafolyamatra képes, jelentős időt és energiát spórolva nekünk.

A sima összehasonlító funkció (valószínűleg mindenki ezt fogja használni a legtöbbet) kipróbálásakor máris kiderül, hogy az IDM megoldása az egyik legjobb. Nemcsak szöveges fájlokat, de könyvtárakat, bináris fájlokat, illetve azok tartalmát és minden egyebet összehasonlíthatunk. Bonyolultabb feladatokhoz még egy ún. „difference navigation”, azaz különbség-navigálás nevű funkciót is kapunk. Ezt használva csak és kizárólag az eltérő fájlok/parancsok/utasítások között navigálhatunk, könnyen megkeresve (és editálva) az eltéréseket.

Bár alapesetben a szoftver kétpaneles, ez nem azt jelenti, hogy csak két elemet hasonlíthatunk össze: ha olyan bonyolultan alakultak a verziószámok, akkor például három, négy vagy több dokumentumot is összevethetünk.  

Mappákkal dolgozva lehetőségünk van szinkronizálásra (ez biztonsági mentések és archiválás esetében lehet hasznos). A szinkronizálás felett teljes ellenőrzésünk van: ún. „sync rules” utasításokat hozhatunk létre, ezekkel adva meg a szoftvernek, hogy mi alapján, mikor és hogyan fésülje össze a könyvtárakat. Természetesen megkereshetjük a duplikálásokat is, és elbánhatunk velük.

Szöveges fájlokkal (XML, DOC, HTML stb.) dolgozva is megkapjuk ugyanezen funkciókat: összehasonlítás, szinkronizálás és keresés; sőt itt még több funkcióval gazdagodunk. Különböző verziójú (és tartalmú) fájljainkat egy robusztus „merge toolbar” nevű eszközzel fűzhetjük össze.

A lehetőségek száma elképesztő - az egyszerű soros összefűzésen keresztül egészen bonyolult képletek alapján is összefésülhetjük a fájlokat. Például: ha egy blokk benne van a fájl egyes verziójában, és XY eltéréssel a hármasban is, akkor a hármasból tegye a kettesbe. Ezek a profi funkciók főleg programozóknak vagy weboldalfejlesztőknek lehetnek hasznosak. Még arra is lehetőségünk van, hogy a gépünkön található HTML/PHP fájlokat összehasonlítsuk a weben már publikált verziókkal.

A szoftver próbaverziója letölthető innen.  Ha sokat archiválunk, esetleg weboldalfejlesztők vagy programozók vagyunk, és hatalmas mennyiségű kóddal dolgozunk, akkor érdemes kipróbálni, rengeteg időt és idegeskedést spórolhatunk vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!