szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Több oka is van annak, ha egy adott fotó vagy grafika (sőt képernyőkép) színpalettájára kíváncsiak vagyunk: akár...

Több oka is van annak, ha egy adott fotó vagy grafika (sőt képernyőkép) színpalettájára kíváncsiak vagyunk: akár grafikusok vagyunk, akár csak kíváncsiak – de az is lehet, hogy csak szeretnénk egy háttérképet készíteni, ami passzol egy elkészült fotóhoz… De hogyan derítsük ki, hogy konkrétan milyen színek találhatóak egy adott képen? A „szabad szemmel” megoldás itt már természetesen nem alkalmazható (bár Munkácsy állítólag képes volt a kék szín több száz árnyalatát kikeverni és fejben tartani…), a kép Photoshopba betöltése, majd color-pickerrel a színek „felcsipegetése” pedig sokáig tart, és idegesítő is.

Szerencsére, mint mindenre, erre a problémára is létezik már online és ingyenes megoldás: a Color Palette Generator!

Lássuk, milyen színeket használt a mester!

Eltekintve attól, hogy az oldal tele van idegesítő reklámokkal (az ingyenesség ára, ugyebár) a szolgáltatás igen egyszerűen kezelhető. Csak klikkeljünk a „create” gombra, és töltsük fel a szóban forgó képfájlt. Ha akarjuk, akkor közvetlenül Facebookról vagy FlicR-ből is választhatunk képet, de feltölthetjük a gépünkről is. Pár pillanat elteltével meg is kapjuk a képen látható összes színt, azaz a palettát. Természetesen színkódokkal együtt (hiszen így van értelme), sőt még a színek elnevezését (Adobe Swatch Exchange – ASE formátum) is láthatjuk.

Az ASE fájlt le is tölthetjük, így egy kattintással bekerülhet a Photoshopba vagy bármilyen más szoftverbe, ami kezeli az „ase” kiterjesztést. Ha regisztrálunk az oldalon (ingyenes), akkor még arra is lehetőségünk van, hogy a feltöltött és megvizsgált képeket eltároljuk és csoportosítsuk. Ellenkező esetben mindig csak egy képet vizsgálhatunk, és a paletta megszerzése után kezdhetjük elölről a műveletet. 

Nincs már akadály - könnyen megtudhatjuk, hogy a Techline fejlécében van egy kis francia-szürke és némi Boticelli-kék. Mona Lisa mosolya pedig leheletnyi marokkói barnával lett kikeverve. Ha pedig annyira megtetszik egy szín valamelyik fotónkon vagy egy grafikán, hogy nem bírunk élni a színkód nélkül, akkor keresve sem találhatunk jobb megoldást, mint ez a weboldal. Jó hír, hogy a színek szerencsére még nem jogvédettek (egyelőre… de lehet, hogy az Artisjus már dolgozik az ügyön).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Életlen képek utólagos javítása

Az automatikus élességállítás a legtöbb esetben tökéletesen működik, és a beavatkozásunk nélkül is tű éles fényképeket...