szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Henrik Scharfe a dán Aalborg Egyetem docense, a számítógépes vezérlés ismeretelméletével foglalkozó központ...

Henrik Scharfe a dán Aalborg Egyetem docense, a számítógépes vezérlés ismeretelméletével foglalkozó központ igazgatója, nem csoda tehát, hogy ő volt a legjobb alany Ishiguro geminoid robotjához, amelyet a neves professzorról mintázott.

Az ismeretelmélet (vagy episztemológia) egyébként a megismerés feltételeit kutató filózófiai tudományág, melynek központi kérdése, hogy mi igaz, hamis vagy inadekvát, nem releváns tudás. Scharfe a geminoidot (vagyis saját mását) arra akarja használni, hogy megfigyelje a robotok és emberek közötti érzelmi átvitel és reakció lehetőségeit, továbbá a kevert jelenlét (más néven telepresence, mely részben digitális, részben valós jelenlét, ahol a geminoid képviseli az embert adott környezetben) tulajdonságait.

Honnan is ismerős ez?
www.geminoid.dk

Azt is kutatják a kísérletek során, hogy milyen kulturális különbségek vannak egy ember-robot interakcióban (például az amerikaiak az emberszerű robotokat inkább potenciális veszélyforrásnak, jobb esetben eszköznek tekintik, a japánok viszont egyre inkább a társadalom részeként gondolnak rájuk).

Készült tehát egy Henrik Scharfe geminoid (és egyáltalán nem ez az első), amely megszólalásig hasonlít az eredetire, és képességeit még fel sem tudják mérni rendesen. A klón robotnak gúnyolt droid a frizurájától kezdve, a szemszínen át egészen a vállvonogatásig és pillantásig mindenben remek másolat, de persze magától még képtelen az életre, számítógéppel irányítják mozdulatait, reakcióit.

Ez az irányítási mód megfelel Scharfe jelenlegi céljainak, de később természetesen más lehetőségeket is alkalmaznak majd – teljesen kézenfekvő például, hogy a telepresence használat esetén kinektikus vezérlésú robotok létrehozása a cél, mely során a geminoid lemásolja használójának mozgását,mozdulatait.

Ez azért elég ijesztő, a vége akár egy olyan android is lehet, amely képes helyettesíteni minket a napi kommunikáció terén, és persze elég sci-fi filmet láttunk már ahhoz, hogy tudjuk, milyen veszélyes is lehet ez a forgatókönyv.

Ishiguro és Scharfe szerint ugyanakkor a robotok egyre nagyobb részben vannak jelen mindennapi életünkben, és napról napra egyre megszokottabbá válik jelenlétük, így egy pár év múlva meg sem fogunk lepődni egy ilyen kommunikációs technológián. Persze az már más kérdés, hogy ezek robot pincérek, robot dolgozók vagy robot katonák lesznek. Van tippünk, de reméljük a legjobbakat.

Tükör helyett robot - így is lehet magunkra nézni
www.geminoid.dk
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!