szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vízzel irtják a keserű csucsor nevű gyomnövényt a Nagykunsági-főcsatorna mentén a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szakemberei - tájékoztatta Lovas Attila vízügyi igazgató kedden.

A káros gyomnövény a burgonyát, illetve paradicsomféléket súlyosan károsító baktériumfajták hordozója, ezért az ellene való védekezést a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal növény- és talajvédelmi igazgatósága határozatban rendelte el. Az irtás a "vízbefojtás" nevet viselő kísérleti módszerrel történik. A főcsatorna egy csaknem 20 kilométeres szakaszán a nyári vízszinthez képest 1 méterrel megemelik a vízszintet. Ezt minimum két héten keresztül megtartják, hogy a fejlődő gyomnövény hajtásai a víz alatt elpusztuljanak, és a növény terjedése visszaszorítható legyen. 

A módszer eredményességét tanúsítja, hogy a Zagyva menti területekről a tavalyi csaknem folyamatos magas vízborítás miatt a keserű csucsor szinte teljesen eltűnt - mondta az igazgató. A beavatkozás az érintett szakaszon harmadfokú vízminőség-védelmi készültség elrendelése mellett kezdődött el. A vízszintet április közepéig naponta 30 centiméterrel növelik, majd május elseje után kezdik el csökkenteni, a nyári üzemi vízszint május 6-ra áll vissza. 

A védekezés lehetőségeit a szakemberek már a tavaly megvizsgálták. A vegyszeres irtást elvettették, ugyanis a közeli földek öntözéséhez a főcsatornából veszik a vizet a termelők. A kézi gyérítés idén közmunkások bevonásával a megközelíthető helyeken elkezdődött, ám ez a módszer sem jelent hatékony és végleges megoldást. A keserű csucsor égetéssel való eltávolítására viszont a növényzet magas nedvességtartalma, valamint környezetvédelmi szempontok miatt nincs lehetőség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!