szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Flightradar24 oldalát először felkeresve valószínűleg az fog feltűnni: „jézusom, ennyi gép van ez égen egy időben?

A Flightradar24 oldalát először felkeresve valószínűleg az fog feltűnni: „jézusom, ennyi gép van ez égen egy időben?” Nos, bizony, ennyi, szinte elborítják a kontinensek egét az apró repülőgép-ikonok. De mire is jó a Flightradar24?

Nos, természetesen nem csak arra, hogy megtekintsük, mennyi gép repdes egy időben a fejünk fölött: erre a célra már eddig is voltak látványos képek, térképek, hőtérképek és egyéb weboldalak százai. A Flightradar esetében azonban mindent valós időben látunk (szó szerint: apránként mozognak a repülők a térképen), ráadásul rengeteg egyéb információt is megtudhatunk. Nincs más dolgunk, mint klikkelni egyet valamelyik gépen, és máris láthatjuk a róla készült fotót, és a gép azonosítóját. Ha ez nem lenne elég, számos egyéb infót is megtudhatunk ezeken kívül: láthatjuk a pillanatnyi repülési magasságot, sebességet, pozíciót és természetesen azt is, hogy honnan és hová tart a gép.

Ha további adatokra vagyunk kíváncsiak, akkor a gép regisztrációs kódjára kattintva még részletesebb nyomozást végezhetünk: megtudhatjuk, hol látták utoljára a gépet, melyek voltak legutóbbi útvonalai, melyik társaság égisze alatt repül, sőt további képeket nézegethetünk a gépről, ha esetleg a típus és maga a repülőgép érdekelne.

Az oldal felülete és kezelése a Google Mapsre épül, így különösebben nem nehéz megtalálni, amit keresünk. A „Settings” menüben ki/be kapcsolhatjuk a reptereket és a gépek azonosítóit a térképen, sőt szűrőket is definiálhatunk (például, "mutassa csak a Boeing 747-eseket) a Planes” menüben pedig megtekinthetjük a pillanatnyilag a levegőben levő gépek listáját (természetesen a listában is kattinthatunk bármelyik gépre, ilyenkor visszakapjuk a térképet, és az immár kijelölt repülőt). Ez a menü akkor lehet hasznos, ha tudjuk a gép számát, de nem tudjuk, hol repülhet (a sok ezer gép között megkeresni a térképen lehetetlen lenne).

Bármenyire is professzionális, azért a Flightradar sem tökéletes. Európa 90%-át fedi le jelenleg – csak az ún. ADS-B transzporterek jeleit veszi, ezen kívül mást nem látunk. Előfordulhat tehát, hogy nem találunk egy-egy gépet, ilyenkor nem kell megijedni, ez nem azt jelenti, hogy lepottyant, csak épp nincs benne a Flightradar hálózatában.

Androidos verzió is van, természetesen ingyenes, letölthető az Android Marketből itt. iPhone verzió is van, szintén ingyenesen.

Most már csak egy kérdés maradt hátra: mi lehet az a repülőgép, amit most találtam Szíria felett, „no callsign” adatokkal és fotó, úticél nélkül? Hm… valószínűleg soha nem fogjuk megtudni…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!