szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Symantec minden évben jelentést készít az aktuális kiberbűnözési trendekről (ISTR riport), amely bemutatja, hogy a...

A Symantec minden évben jelentést készít az aktuális kiberbűnözési trendekről (ISTR riport), amely bemutatja, hogy a bűnözők, hogyan ejtik áldozatul a gyanútlan felhasználókat. Legtöbbször elég egy-két hasznos információ, de a kifinomultabb bűnözőkkel szemben erélyesebb biztonsági megoldásokkal is fel kell vérteznünk magunkat.
Gyerekek esetében - ha a szülő nem teszi meg a megfelelő óvintézkedéseket - a kíváncsiság és a naivitás komoly veszélyforrásokhoz vezethet.
Dr.Parti Katalin, az Országos Kriminológiai Intézet főmunkatársa szerint az internetes támadásokkal kapcsolatban sok a nemzetközi szintű kutatás, de kevés a reprezentatív minta. A leggyakoribb veszélyforrások közé sorolható a személyes adatok megosztása idegenekkel, ez  az online szolgáltatásokat használó tizenévesek legalább a felét érinti.

A listában második az online pornográf tartalmakkal való találkozás, hozzávetőlegesen tízből négy tinédzser már járt ilyen oldalon. Az erőszakos vagy gyűlöletkeltő tartalmak a harmadik helyet foglalják el a gyakorisági listán, ez a fiatalok mintegy harmadát érinti. A negyedik, talán a legsúlyosabb veszélyforrás, az online bántalmazás vagy zaklatás, 5-6 tinédzserből egy átélt már ilyet.
A nem kívánt online szexuális megjegyzések gyakorisága azonban változó: tízből egy tinédzser tapasztalt ilyet Németországban, Írországban és Portugáliában. 3-4-ből egy Izlandon, Norvégiában, Svédországban és az Egyesült Királyságban, míg már minden második fiatal Lengyelországban.
Az online megismert személlyel való offline találkozás az utolsó a kockázati sorban. Erről átlagosan a fiatalok 9%-a számolt csupán be (tizenegyből egy), bár az arány Lengyelországban, Svédországban és a Cseh Köztársaságban magasabb (ötből egy) volt. Ez a veszély elsősorban azokat a gyermekeket érinti, aki a valós, offline világban is problémákkal küzdenek.
Ahhoz, hogy gyermekeinket megvédjük a veszélyektől, fontosak a nyílt, őszinte beszélgetések. Ha ezen felül megtesszük a megfelelő óvintézkedéseket, az internet hozzájárulhat gyermekek ismereteinek bővítéséhez és kreativitásuk fejlődéséhez is.

A Symantec magyarországi szakértője, Gombás László a következőket tanácsolja a szülőknek a biztonságos és hasznos internetezéshez:
- Tudja meg, gyermekei mit tesznek az interneten, illetve hogy mi érdekli őket! Egy gyermekek körében végzett kutatás például arra hívta fel a figyelmet. Egy felmérés szerint a tizenéves fiatalok főként a popzenei fellépőkre keresnek rá a legtöbbet.
- Észlelje a lehetséges veszélyeket, mielőtt valós problémává válnak!
- Ellenőrizze, milyen tartalmakat keres fel gyermeke, kikkel beszélget és milyen információkat oszt meg magáról a világhálón. A gyermekek kíváncsisága elől olykor javasolt bizonyos weboldalakat letiltani.
- Ossza be gyermekei számítógépezéssel töltött idejét!
- Állítson fel időkorlátokat gyermeke számára, hogy a számítógépezés ne váljon függősségé. Adott órákra vagy akár napokra is korlátozhatja a számítógépet.
- Mutasson gyermekének készségfejlesztő, érdekes tartalmakat!
- Az internetet nem szabad szükséges rossznak felfogni, ismertesse meg gyermekét olyan oldalakkal, ahol gyermeke játszva tanulhat. Az  Egyszervolt.hu például Magyarország legismertebb és leglátogatottabb gyermekportálja, több mint félmillió egyedi látogatóval havonta, 2011 elnyerte a Magyar Kiváló Online Gyermektartalom díjat.
- Használjon megfelelő biztonsági eszközt számítógépén! Számos olyan alkalmazás van - például a Norton Online Family ingyenes szolgáltatása - amelyekkel beállíthatja, hogy gyermeke mennyi időt tölthet számítógépe előtt, megfigyelheti milyen közösségi tartalmakat keres fel és, hogy kivel cseveg. Ezenkívül letilthatja gyermeke hozzáférését bizonyos webtartalmakhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!