szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint 170 országban mérték fel a természeti csapások veszélyét és a katasztrófavédelmi képességet az ENSZ Egyetem bonni kutatói.

A Weltrisikobericht (Kockázati világjelentés) című tanulmány szerint az Ausztráliához közeli, szigetekből álló Vanuatui Köztársaságban a legnagyobb a veszélye a természeti katasztrófák bekövetkeztének. Második helyen a közeli Tonga, harmadikon a Fülöp-szigetek, negyediken a Salamon-szigetek, ötödiken a közép-amerikai Guatemala végzett. A szerzők szerint a legkisebb rizikóval Katar, Málta, Szaúd-Arábia, Izland és Bahrein bír.

Stiller Ákos

 

Mint a kutatók hangsúlyozzák, a rizikóindex kiszámításánál a szélsőséges időjárási események kialakulásának valószínűsége mellett a katasztrófavédelmi kapacitást, azaz társadalmi-gazdasági faktorokat, például az építési szabályzatokat is figyelembe vették.

Magyarország esetében utóbbi tényezők beszámítása javított a csupán a természeti tényezők alapján adódó besoroláson, így alakult ki végül a 109. helyezés a 173 országon belül. (Az első helyen állt a legveszélyesebb, az utolsón a legbiztonságosabb ország.) Magyarország ebben a "képletben" hasonlít például Hollandiához.

A szerzők szerint a társadalmi tényezők bevonásának szükségességét igazolják többek között a Haitit és Japánt sújtó földrengések eltérő következményei is. Míg a 9-es erősségű japán rengés 25 ezer áldozatot szedett, addig a gyengébb, 7-es erősségű haiti 220 ezret, ez pedig az országok különböző reagáló képességén és felkészültségén múlott – érvelnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

Hatalmas tűzvész tombol Arizonában – Nagyítás-fotógaléria

Eddig csaknem 6000 embert kellett kitelepíteni a Kelet-Arizonában tomboló tűzvész miatt, amely 160 ezer hektárnyi területet perzselt fel. Méreteit tekintve a jelenlegi tűzvész a második helyre lépett elő a rekordtartó 2002-es természeti katasztrófa után. A szárazság és az erős szél miatt a jelenlegi tűzvészt várhatóan még napokig nem lehet majd megfékezni.

MTI Itthon

Orkán tarolt, villám csapott le Ópályiban

Kétmillió forintos kár kelettkezett Ópályi házaiban. A tetőket letarolta a szél, miközben villám csapott az elektromos hálózatba - közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település polgármestere csütörtökön az MTI-vel.

Világ

A nap képe: Több száz parkoló autót lepett el a megáradt Mississippi

Történelmi magasságokat ért el a napokban a Mississippi folyó vízszintje Memphisnél. A felduzzadt folyó vízgyűjtő területe mentén fekvő Wolf River-ben autók százai kerültek víz alá az áradás következtében. A parkoló járművek alig látszódnak ki a zavaros vízből, látványos sormintát alkotva várják, hogy az ár levonuljon.

hvg.hu Gazdaság

A húsz legnagyobb csapás: melyik okozta a legtöbb kárt?

A japán földrengés és cunami lehet a „legköltségesebb” természeti katasztrófa, mióta a hasonló szerencsétlenségek okozta anyagi károkat rögzíteni kezdték 1965-ben – írja az Economist, amely toplistát is közzétett a legnagyobb anyagi károkat okozó katasztrófákról. A Japánban bekövetkezett csapások ebből a szempontból a 2004-es, 250 ezer ember halálát okozó cunaminál léptékekkel súlyosabbak voltak.