szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tanulmány szerint a delfinek olyan módon kommunikálnak egymással, mint az emberek, pontosabban ugyanúgy a szöveteik vibrálásával keltenek hangokat, mint ahogy az emberi beszéd kialakult. Ezt a hetvenes években készült felvételek újraelemzése alapján állítják dán tudósok. Egy másik kutatás egy új delfinfaj azonosításáról ad számot.

A dániai Aarhusi Egyetem munkatársai a delfinek füttyeit tanulmányozták, amelyekről eddig azt hitte a tudósok egy része, hogy a tengeri emlősök orrüregeiben keletkeznek. A korábbi teória szerint az orrüregben rezonancia eredményeként jönnek létre a füttyjelek. Ez az elmélet a delfinek kommunikációját a mélységtől függően kategorizálta: a mélyben ugyanis a nyomás (a levegőé is) befolyásolja a hang magasságát.

Ezzel szemben most kiderült, nem egyszerű füttyökről van szó, nem a légnyomás változásáról, hanem a delfinek szöveteik vibrálása révén állítják elő a hangot, azaz – tehetnénk hozzá – tudatosabb, emberibb módon kommunikálnak egymással.

Palackorrú delfin
Wikipedia

A mostani tanulmány azokon a felvételeken alapul, amelyeket Sam Ridgeway professzor és Don Carter készítettek 1977-ben egy 12 éves hímről, egy palackorrú delfinről. A két szakértő ekkoriban az amerikai haditengerészetnél dolgozott a tengeri emlős programon.

Kísérletek héliummal

A delfinnel többféle kísérletet végeztek. Az egyikben egy „oxigénmaszkot” tettek az állatra, de nem oxigént, hanem 80 százalék héliumot és 20 százalék oxigént tartalmazó gázt (úgynevezett helioxot) adtak az állatnak, az orrnyílásán keresztül. Ezután felvették a delfin által kiadott hangot, füttyjelet. Azután összehasonlították ezt azzal a hanggal, amit a delfin akkor hallatott, amikor normál levegőt adagoltak neki.

A kutatók hipotézise az volt, hogy az állat füttyjeleinek hangmagassága változni fog, akárcsak, amikor az emberek lélegeznek be héliumot. A valóságban azonban nem ez történt, a füttyjelek változatlanok maradtak a delfineknél. Peter Madsen, az új tanulmány vezető szerzője szerint ezt azt jelenti, hogy nem is füttyjelekről, hanem az emberi beszédhez hasonló kommunikációról van szó a delfineknél. A tengeri emlősök ugyanis szöveteik vibrálásával állítják elő a hangokat Madsenék tanulmánya szerint, amely a Royal Society Biology Letters című szaklapban jelent meg.

Palackorrú delfin
Wikipedia

A tanulmány szerint az amerikai haditengerészetnél egyszerűen nem tudták értelmezni a tapasztaltakat, az aarhusiak viszont hosszú időt szántak a hangfelvételek elemzésére. Digitalizálták, matematikai módszerekkel analizálták az adatokat. A Wired.co.uk szerint precízen bizonyították: nincs különbség a „héliumos” és a „normál levegős” hangok között.

Vibrálás, rezgés

Vagyis tényleg nem hagyományos füttyjelekről, hanem „pneumatikusan keltett szövetrezgésekről” van szó az új tanulmány szerint. A szövetek vibrációja a delfineknél így hasonlóak lehet a szárazföldi állatok hangkiadásához és a madarak hangképzéséhez. Madsen szerint mindez megmagyarázhatja a delfinek mélytengeri kommunikációját is. Az állatok függetlenül a vízmélységtől, képesek ugyanazokat a hangokat kelteni, ezáltal hatékonyan tudják az információkat továbbítani.

A szövetvibráció a levegő „újrahasznosításával”, reciklálásával – mondhatnánk – gazdaságosabb is a víz alatt, hiszen így nem kell kifújniuk a levegőt, nem kell a víz alatt „füttyentgetniük”.

Új fajt azonosítottak

Közben a BBC is delfines hírről adott számot: kutatók Ausztrália délkeleti részén új delfinfajt azonosítottak. Melbourne környékén mintegy 150 delfin él, és eddig a jól ismert palackorrúak egyik fajtájaként sorolták be őket. Mostanra azonban a részletes DNS-kutatások kimutatták, hogy önálló fajról van szó, amely a Tursiops australis nevet kapta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Shake

Elpusztult Joséphine, A nagy kékség delfinje

Előrehaladott korával kapcsolatos vesebetegségben elpusztult Joséphine, Luc Besson francia filmrendező A nagy kékség című filmjének delfin sztárja - közölte a dél-franciaországi Antibes-ben működő Marineland park.

Hírszerző/FH Természet

Több mint száz, partra sodródott delfin pusztult el Új-Zélandon

A helyi természetvédelmi hatóság közlése szerint az állatok tömegesen sodródtak partra.A Déli-szigettől délnyugatra fekvő Stewart-szigeten 107 delfin vesztette életét, amelyek közül több már akkor elpusztult, amikor a természetvédők megtalálták őket.

Hírszerző/FH Tech

Gömbölyűfejű delfinek sodródtak partra Új-Zélandon

Körülbelül 60 gömbölyűfejű delfin sodródott partra Új-Zélandon - jelentették természetvédők pénteken. Azt remélik, hogy megmenthetik őket. A gömbölyűfejű delfinek a Déli-szigeten sodródtak partra.

Hírszerző/FH Világ

Halott delfint találtak a szemét között

A horvát kikötőváros, Trstenik lakói megkezdték annak a hatalmas szemétmennyiségnek az eltávolítását, amely szerintük Albánia, Görögország és Olaszország felől érkezett hozzájuk. A horvát média közlése szerint a szemétben egy halott delfint is találtak.

MTI Tech

Rendkívül ritka tengeri lény mozgását figyelték meg

A törpe kardszárnyú delfin az egyik legritkább cetféle, és neve ellenére nem közvetlen rokona a kardszárnyú delfinnek. Nehéz a nyomára bukkanni, ezért alig tudni róla valamit. Most első ízben sikerült műholdas nyomkövetőkkel közelebbit megtudni mozgásáról.