szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nemcsak az olvadó gleccserek és jégsapkák növelik a tengerszintet, hanem például a pázsit öntözése is - számolták ki amerikai kutatók.

Az öntözés és a föld alatti vízkészletek más módon történő hasznosítása roppant víztömegeket von el a mélységből, amelyek a patakokon, folyókon keresztül végül az óceánokba kerülnek - olvasható a Geophysical Research Letters című szaklap tanulmányában. A világszerte gyűjtött információkból és az ismert trendek adathiányos régiókra történő kivetítéséből arra a következtetésre jutott Leonard Konikow, az amerikai Geological Survey kutatója és csapata, hogy az elmúlt évszázad során az ember több mint 4500 köbkilométernyi vizet nyert ki a föld alól.

Ez a mennyiség elegendő arra, hogy 12,6 milliméterrel megemelje a tengerszintet - írja a Science magazin hírportálja. Ez az ebben az időközben mért teljes növekedés több mint hat százaléka. A legutóbbi években, amikor a föld alatti vízkészletek kinyerése a tetőfokára hágott, a folyamat még nagyobb arányban járult hozzá a vízszint növekedéséhez.

2000-től 2008-ig az ember átlagosan 145 köbkilométernyi vizet nyert ki a föld alól évente, ami minden egyes évben 0,4 milliméterrel duzzasztotta a tengerszintet a teljes növekedés 13 százalékát kitéve. A maradék 87 százalék mintegy feléért egyes kutatások szerint a szárazföldi jég olvadása felelős, a másik feléért az óceánok hőtágulása okolható, amely a vízhőmérséklet emelkedésének köszönhető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!