szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közvetlen összefüggést találtak kutatók a Facebookon lévő ismerősök száma és bizonyos agyterületek mérete között, alátámasztva azt a hipotézist, amely szerint az internetes közösségi oldalak használata képes változásokat előidézni az emberi agy szerkezetében. De az is előfordulhat, hogy akinek az agyában bizonyos régiók nagyobbak, több kapcsolatot tud teremteni és fenntartani.

A University College London munkatársaként dolgozó Ryota Kanai és kollégái mágneses rezonanciavizsgálat (MRI) révén térképezték fel 125 egyetemista agyát. A kutatók az agy fizikai tulajdonságai és a közösségi viselkedés közötti összefüggést vizsgálták. A résztvevők mindegyike aktív Facebook-felhasználó volt átlagosan 300 baráttal, de a legsűrűbben netezőknek több mint ezer ismerősük volt a közösségi oldalon.

Az eredményeket egy negyven egyetemistából álló kontrollcsoport segítségével ellenőrizték.

A szakemberek közvetlen összefüggést találtak a Facebook-ismerősök száma és az emlékezésben, az érzelmi reakciókban és a közösségi viselkedésben fontos szerepet játszó négy agyterület szürkeállomány-sűrűségének – vagyis a nagyagy külső rétegének – mértéke között.

AP

A vizsgált területek között szerepelt az agyban mélyen fekvő, mandula alakú rész, az amygdala is, amelyről korábbi vizsgálatok már bebizonyították, hogy nagyobb méretű azoknál, akik közösségibb életet élnek, több családtagjukkal tartják a kapcsolatot és sok barátjuk van. A szakemberek mostani eredményei szerint a négy terület közül csak az amygdala szürkeállományának vastagsága függ össze a résztvevők tényleges barátainak számával, míg a többi régió az internetes ismerősökkel van arányban.

A Proceeding of the Royal Society B című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői ugyanakkor elismerték, hogy továbbra is hiányzik az ok-okozati összefüggés pontos meghatározása. Vagyis nem tudni biztosan, hogy a Facebook-ismerősök száma miatt növekednek-e meg az agy bizonyos régiói, vagy az eleve nagyobb területek miatt tud valaki több kapcsolatot teremteni és fenntartani.

"Az izgalmas kérdés most az, hogy ezek az agyterületek időről időre változnak-e. Ennek kiderítése ugyanis segíthet megválaszolni a kérdést, vajon az internet valóban képes-e megváltoztatni az agyunk szerkezetét" – mondta Kanai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A Facebook sokaknak fontosabb a való világnál

Van, aki úgy éli meg, hogy a Twitternek köszönheti a munkáját, a szerelmét és a lakását. Más pedig olyan programot használ, ami megakadályozza, hogy internetezzen, mert másként képtelen lenne megállni.

hvg.hu Napi merítés

A hollandok nélkül nem lenne Facebook?

Mit köszönhet a világ a magyaroknak? A szódavizet és a dinamót, a golyóstollat és a Rubik kockát, a helikoptert és a biztonsági gyufát. És vajon mit köszönhetünk a hollandoknak? Nem kevesebbet, mint magát a Facebookot - olvasható az Addict blogon.

hvg.hu Tech

Összefogott a Facebook és az eBay – még több pénzt költhetünk

Partneri megállapodást kötött a világ legnagyobb közösségi oldala és az eBay. Lehet, hogy gigantikus webáruházzá alakul a Facebook? Óvatosabb elemzők szerint a „szeretem” gombot kiváltó „megveszem”, „akarom”, „már megvan”, „ajánlom” gomb nem feltétlenül hoz forradalmi változást.

hvg.hu Tech

Közösségi zenehallgatás a Facebookon

Közösen készíthetnek listákat és hallgathatnak zenét a Facebookon egy magyar csapat által fejlesztett facebookos alkalmazás használói. A ShareMix.fm a hírfolyamokban és oldalakon megosztott zenéket gyűjti össze, rendezi és játssza le.