szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Ambiciózus modernizációs programot indított be a XIX. század végén a görög kormány: a Trikupisz-kabinet (Trikoupis) hatalmas kölcsönökből infrastrukturális fejlesztéseket finanszírozott, ám a kölcsönöket nem tudták visszafizetni, és 1893-ban kénytelenek voltak államcsődöt jelenteni.

Mindezt egy norvég blogger oldalán találtuk. Jonas Fossli Gjersö szerint 1893-ban 630 millió frankkal tartoztak a görögök, ezt nem tudták visszafizetni. Végül is a tőke- és a kamattörlesztések ugyan a költségvetésük felét emésztette fel, és még ez sem volt elég a törlesztéshez. 

Harilaosz Trikupisz
Wikipedia

Minderről megkérdeztük Bán Róbert történészt is, aki elmondta, hogy összesen 750 millió frankot nem tudtak visszafizetni a görögök a XIX. század végén. Így végül angol és francia pénzügyi biztosokat rendeltek ki Görögországba, akik minden kifizetést ellenőriztek az országban. Gyakorlatilag tehát külföldi ellenőrzés alá vonták az országot, és nem lehetett a két biztos ellenjegyzése nélkül a görög államkincstárból semmilyen összeget kifizetni.

A görögök Gjersö szerint az olcsó hitelek csapdájába estek 1873 és 1895 között. Az akkor is elhúzódó nagy gazdasági válság - amely még 1873-ban tört ki - egyszerűen letörte a kamatlábakat, vagyis könnyen, olcsón lehetett kölcsönhöz jutni. Ugyanakkor a válság másfelől azzal is együtt járt, hogy csökkent a kereslet a görög exportcikkek iránt. Mindez adósságspirálba kergette a hellén kormányzatot.

Az 1875 és 1895 között összesen hétszer is kormányfői posztot betöltő Harilaosz Trikupisz ugyan csak 1895-ben bukott meg végleg politikailag, de már 1893-ban elhangzott tőle a híres mondat: „Sajnos, csődben vagyunk”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Meghekkelik a görögök a G20-as csúcsot

Görögországnak nem utalják át az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 8 milliárd eurós támogatását a pénzügyi mentőcsomagról esedékes népszavazás előtt - jelezték szerda este diplomáciai források a franciaországi Cannes-ban, ahol megkezdődött a görög válság kiéleződése miatt rendezett válságtanácskozás, amely csütörtök reggel is folytatódni fog az eurózóna azon tagállamai között, amelyek a G20-as csoportnak is a tagjai.

hvg.hu Gazdaság

Papandreu cáfolja lemondását

Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök cáfolta azokat a korábbi híreszteléseket, amelyek szerint lemond posztjáról. Korábbi hírek szerint a kormányfő lemondásával végződhetett volna a Karolosz Papuliasz köztársasági elnöknél tett ma délutáni látogatása, ám az elnöki hivatal később azt is cáfolta, hogy "egyelőre" tervbe lett volna véve a megbeszélés. Egyes források kora délután már arról beszéltek, hogy megvan a válságkormány leendő vezetője, az EKB volt vezérhelyettese személyében.

MTI Világ

A németek torkig vannak a görög mentőcsomaggal

Nemcsak a német politikusok, de a lakosság körében is egyre nagyobb a felháborodás Görögország, illetve az ország megsegítését célzó mentőcsomagról tervezett népszavazás miatt. Elhangzottak olyan követelések is, hogy a tervezett segítségről Németországban rendezzenek referendumot.

hvg.hu Gazdaság

Oszkó: a magyar gazdaság a leggyorsabban romló az unióban

Ha beindul egy kamatemelési ciklus, akkor a forintra átváltott devizahitel törlesztőrészlete ismét a korábbi szintre emelkedhet - mondta Oszkó Péter az Arénában. A Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere arról is beszélt, hogy a görög gazdaság után kockázatosságában a magyar gazdaság a leggyorsabban romló állam az unióban, mégsem vagyunk Görögországhoz hasonló helyzetben.