szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mobil platformok és az asztali számítógépes megoldások egyre közelebb kerülnek egymáshoz, jelentős változások várhatóak abban is, milyen alkalmazásokat töltünk le, a fizikai SIM-kártya pedig hamarosan eltűnik – hangzott el többek között ez is az IDC Vállalati Mobilitás Konferencián. A mobilitásé a jövő – az asztalhoz ragadt munkaerő ideje lejárt.

A notebook eleinte akkora volt, mint egy bőrönd, a telefon mint egy táska, és sokan bunkófonnak hívták. Ez azonban csak a kezdet volt - mára csak Magyarországon több mint tízmillió aktív SIM-kártyát használnak, egy üzleti konferencián pedig mindenkinek van okostelefonja és/vagy táblagépe, hiszen évente félmillió notebookot adnak el itthon, és a táblagépek előretörése még csak most kezdődik. Az eszközök menedzsmentje pedig jó néhány kérdést felvet.

Két éve még azt sem tudta az átlagember, mi az a táblagép, és az üzletemberek két vagy több mobiltelefont hordtak maguknál – egy magán és egy céges készüléket.

Az okostelefonok színre lépésével mindez megváltozik – mutatott rá Fauszt Gábor, az IDC Magyarország vezető elemzője az IDC Vállalati Mobilitás Konferencián.

Az USA-ban egyre dominánsabb – és a trend begyűrűzik hozzánk is –, hogy egyre több cégnél személyes eszközöket vonnak be a vállalkozásba.  
AP
Jelenleg világszerte a cégeknél üzleti célra használt okostelefonok 41,8 százalékát a vállalat biztosítja, azaz saját készüléket üzleti célra 58,2 százalék használ. 2014-re az IDC szerint a vállalatoknál a munkatársak 62,1 százaléka személyes eszközöket használ majd üzleti célra. Nem szeretünk ugyanis két készüléket magunknál tartani, és a céges készülék zárt rendszer, nem lehet rá bármit telepíteni. Ráadásul a technológia fejlődésének köszönhetően az okostelefonok jövőre az Intel Core II. három évvel ezelőtti teljesítményének szintjét érik el.

Hiányzik a mobilitási stratégia

A saját eszközét használó munkaerő termelékenyebb – a vállalatnál pedig nem jelentkezik költség, csak az IT-sekkel kell a kommunikációt jelentősen javítani.

Mégis sok szervezet tiltja a saját eszközök használatát céges célra, mert nem tartják biztonságosnak. Bizalmas e-mailek, üzleti adatok kerülnek az okostelefonra – kérdés, hogyan lehet távolról lezárni, adatot törölni, menedzselni, ha például elvész vagy ellopják. Nyilván nyújtanak az erre szakosodott cégek titkosítási megoldásokat, de ha egy szervezetnél három operációs rendszer fut, nem egyszerű az eszközök menedzsmentje.

Éppen ezért sikeres az Apple App Store a cégeknél - tízmilliárd alkalmazás ezer nap alatt –, a rendszergazda csak ráhúzza az eszközre, ami szükséges, nem kell egyenként bekérni a munkatársak készülékeit. Kevesen is vannak, akik szembe tudnának menni vele – vagy aki megtenné, azt minden eszközzel tiltják.

A mobil platformok és az asztali megoldások egyre közelebb kerülnek egymáshoz

2012-re várható az iOS App Store és Lion OS X App Store integráció az IDC elemzője szerint. Hasonló úton jár a Google is, melynek stratégiai terméke az Android – az alkalmazásokon neki is kellemes haszonkulcsa van, bár a bevétele 70 százalékát még mindig a reklám jelenti. Ugyanezt figyelhetjük meg a RIM-nél – a QNX alapú operációs rendszert a PlayBookról portolják át az okostelefonokra. A Microsoftnál nincs még kész tablet OS (Windows 8) – az asztali operációs rendszert vitték le táblára, de a mobil OS-t nem mozdítják felfelé. Ugyanakkor az iparág alternatívát vár iOS és az Android mellé. Hivatalosan az Android uralkodik a piacon, ám a képet árnyalja, hogy annyi licencet sért az Android, hogy a Microsoft jobban keres belőle, mint a saját operációs rendszere, a Windows Phone 7 eladásaiból - 18 dollárt söpör be licencenként.

Jelentős változások várhatóak, milyen alkalmazásokat töltünk le

Jelenleg a top 5 alkalmazástípus listáján az Apple App Store-ban az első helyen a social networking áll – a Facebook mindent visz. A második a játék, a harmadik az oktatás, a negyedik az üzleti alkalmzásoké iPadre, az ötödik pedig a bevásárlás.

Az IDC előrejelzése szerint 2013-2016-ra a top öt alkalmazástípus listáját a kiterjesztett valóság (Nokia, Google már jelenleg is fejleszt ilyet) vezeti majd, ezt a mobil pénztárca, az NFC technológia követi, az üzleti alkalmazások felkerülnek a harmadik helyre, míg a negyedik lesz a bevásárlás, és az ötödik a közösségi appok csoportja.

A  mobilitásé a jövő – az asztalhoz ragadt munkaerő ideje lejárt

Bár sok cég még nem készült fel a bevezetésre – a felső vezetésnek van mobil eszköze, de ez nem terjed ki az egész cégre – a mobilitásé a jövő. Tény, hogy megfontolandó a költségoldal, az adatbiztonság, elkerülhetetlen a policyk felülvizsgálata, és egy mobil operációs rendszer, illetve egy fő szoftververzió mellett le kell tenni a voksot. Az IDC elemzője arra is rámutatott, hogy a fizikai SIM-kártya hamarosan eltűnik – eddig megbukott az operátorok ellenállásán –, bár már most is lehetne aktiválni az eszközben egy modult helyette.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az eladott mobilok fele már okostelefon

Az idén mintegy 2,5 millió új mobilkészüléket adnak el a magyar piacon, amelyek 40-50 százaléka okostelefon lesz, az előrejelzések szerint jövőre ez az arány már eléri a 60-70 százalékot.

MTI Tech

A Nokia bemutatta a windowsos telefonjait

Nyolc hónappal a Microsofttal kötött együttműködési megállapodást követően a Nokia bemutatta első Windows Phone 7 operációs rendszeren futó mobiltelefon-készülékeit.