szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia császár, Napóleon kudarca ítélt Oroszország elleni támadása iszonyatos emberáldozatokkal járt. Ezt bizonyítja az is, hogy 199 évvel az 1812-es akció után is találtak még tömegsírt, amely a Grande Armée, azaz a francia hadsereg katonáinak földi maradványait rejti magában.

Legalábbis ezt sejtik lengyel régészek, akik egy útépítés során, Olecko környékén – Északkelet-Lengyelországban – találtak rá 350 csontvázra. Feltételezik, hogy a francia hadsereg katonáira bukkantak rá, egy erdős részen, ahol egy elfeledett temető húzódott. Az erdőt az új út építése miatt kellett részben kivágni.

A csontok elemzéséből arra következtettek a régészek, hogy olyan emberek maradványait találták meg, akik életük nagy részét lóháton töltötték. Minderről Hubert Augustyniak, a feltárás vezetője, lengyel régész számolt be az újságíróknak – a thenews.pl internetes portál szerint.

A temető másik felében többnyire gyerekek nyugszanak, akik feltehetően a közeli faluból származtak. A csontjaikból látszik, hogy gyenge élelmezésben volt részük, és más leletekből az is kikövetkeztethető, hogy a falusiak kemény fizikai munkát végeztek.

A temető datálásában segített, hogy számos pénzérmét találtak, ezek az 1710 és 1842 közötti időszakból származtak. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a katonák uniformisait ellopták.

A napóleoni hadseregben egyes becslések szerint 400, más források szerint akár 600 ezer ember is szolgálhatott, amikor a franciák Oroszország ellen vonultak. Pontosabban nem is csak franciákról volt szó, hiszen például sok lengyel is csatlakozott – a lengyel területek visszanyerése érdekében – a cár elleni akcióhoz.

A Wikipedia francia oldala szerint a Grand Armée oroszországi hadjáratára 300 ezer franica, belga és holland indult. Őket 95 ezer lengyel egészítette ki. Ausztria – tegyük hozzá: kénytelen-kelletlenül – 35 ezer embert adott Schwarzenberg herceg vezetésével, Itáliából 25 ezren érkeztek, a bajorok 24 ezret küldtek, a szászok és a poroszok 20-20 ezret. Vesztfália 17 ezer emberrel képviseltette magát, ráadásul 15 ezer svájci és 3500 horvát katona volt a „francia” seregben. A lengyel, az osztrák és a porosz egységek kivételével mindannyian francia irányítás alatt álltak.

A Grand Armée sok százezer tagja közül azonban csak pár tízezren tértek vissza az orosz hadjáratból. Mindez a napóleoni birodalom összeomlását is jelentette: az 1812-es kudarc után a francia császár már többnyire csak védekező jellegű csatákat folytatott - hiszen a poroszok és az osztrákok azonnal ellene fordultak az orosz fiaskó után. Bár időnként még ezekben az ütközetekben is megcsillogtatta hadvezéri tehetségét Napóleon, a most megtalált tömegsír sejteti azt az iszonyatos pusztítást, amit a kor háborúi okoztak, és nem feltétlenül csak a nagy ütközetekben, hanem a kisebb csatározások során is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

El se ment az esküvőjére - 200 éves Napóleon második házassága

A francia császár, Napóleon 200 éve érkezett hatalmának csúcspontjára. Ugyanis 1810-ben Európa talán legelőkelőbb uralkodócsaládja, a Habsburgok is belementek abba, amit korábban mindenki elképzelhetetlennek tartott volna: feleségül adták az osztrák császár lányát a "felkapaszkodott korzikaihoz"'.

MTI Tech

Keresik Napóleon aranyát

Egy orosz matematikus tudni véli, hol rejtette el Napóleon az 1812-es oroszországi hadjárat során elrabolt, becslések szerint mintegy 80 tonna aranyat, s most már szinte csak ki kell ásni - állítja a Komszomolszkaja Pravda című lap. Önkénteseket keresnek a munkához.

MTI Tech

Kétszáz év után végső nyughelyre leltek Napóleon katonái

Bonaparte Napóleon 18 katonájának földi maradványait temették újra Litvániában hétfőn, csaknem kétszáz évvel azután, hogy elbukott a Moszkva bevételét célzó hadjárat, és a korzikai katonái a jeges télben visszaindultak nyugat felé.

MTI Történelem

190 éve halt meg a kis korzikai

Százkilencven éve, 1821. május 5-én halt meg Szent Ilona szigetén a száműzött Bonaparte Napóleon francia császár, a történelem egyik legnagyobb katonai lángelméje.