szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szabadalmi perek éve volt az idei az IT-világban. Az Apple és a Samsung húsz perben tiltaná be egymás készülékeit. A HTC a wifi miatt pereli az Apple-t, a Motorola az iPhone-ra és iPadra ugrott rá. Egy kínai törpének is az Apple-lel van baja. Az Oracle és a Google perében idén nem várható döntés.

Az Apple a szabadalmi háborúban most vadászból vaddá vált. Súlyos vereséget szenvedett ugyanis az Apple Mannheimben: a város kerületi bíróságán a Motorola Mobility javára döntöttek, így előfordulhat, hogy a Motorola nyomására hamarosan betiltják az iPhone és iPad értékesítését Németországban.

Motorola a szabadalmi háborúban

A Motorola technológia szabadalmának bitorlására hivatkozva pereli az Apple-t: a GPRS vezeték nélküli adatátviteli szabványok megsértését panaszolja. Az Apple azonnal bejelentette, hogy megtámadják az ítéletet, mert nem akarnak kiszorulni a karácsonyi német piacról – írja a Spiegel Florian Mueller szabadalmi bloggerre hivatkozva.

MTI / EPA

Amint azt a FOSS (Free and Open-Source Software) szabadalmi blogban részletezik, az Apple is azt a módszert használja a vezeték nélküli kommunikációs rendszer működéséhez, mely hivatalosan ugyan a Motorola szellemi tulajdona, de a cég köteles ésszerű és nem diszkriminatív alapon licencelni, ha valaki igényli, mert nélküle gyakorlatilag nem lehetséges a mobilos adatátvitel. Csakhogy a Motorola elutasította az Apple igényét, mert a cupertinói cég nem óhajt a licenc megszerzése előtti időszakra fizetni. A német bíróság a Motorolának adott igazat, ennek értelmében a Motorola kérheti, hogy tiltsák ki a kérdéses Apple-eszközöket Németországból. Ehhez csupán egy százmillió eurós letétet kell biztosítania arra az esetre, ha később mégis az Apple javára döntene a bíróság. Ez az összeg hivatott fedezni az el nem adott Apple-gépek miatt elmaradó hasznot. Az Apple eredetileg kétmilliárd euróra gondolt, ezt mérsékelte a bíróság százmillió euróra. 

A szabadalmi háború valójában nem a Motorola és az Apple között folyik, hanem a Google harcait vívják meg más-más cégek. A Google augusztusban jelentette be, hogy megvásárolja a Motorola mobil eszközöket gyártó részlegét. Ezzel nemcsak húszezer alkalmazottat vett át, de a 12,5 milliárd dollárjáért 24 ezer szabadalom birtokosa is lett. Emellett az USA androidos piacának mintegy harmada a kezébe került.

A Google bespájzolt

Általában a cégek, melyeknek több szabadalom van a birtokukban, három megoldás közül választanak. Vagy pénzért más társaságok rendelkezésére bocsátják a licencet, vagy megegyeznek arról, hogy kölcsönösen használják egymás levédett technológiáját, vagy esetleg beperelik egymást. 2011-ben ez utóbbi változat kapott a legnagyobb sajtóvisszhangot.

A Google rohamléptekben építi a szabadalmi portfólióját azt remélve, képes lesz megvédeni az Androidot a mobil operációs rendszer elleni számos szabadalombitorlási perben.

A TheRegister szerint a Google pánikol, nem átgondolt stratégiát követ. Amikor rájött, hogy komolytalan ajánlata a Nortel-szabadalmakért bajba sodorhatja ("pi", azaz 3,14159 milliárd dollárt ajánlott a csomagért, amely végül 4,5 milliárdért kelt el), vásárolt némi IBM-szabadalmat, majd 12,5 milliárdot pumpált a Motorolába, remélve, hogy a szellemi termék hasznára lesz. Miután a Google júliusban vásárolt az IBM-től ezer szabadalmat, ősszel további 1022 darab oltalom alatt álló találmányt vett a Kék Óriástól. A keresőcég portfóliója így mintegy húszezer szabadalomból áll.

Az Apple és a Microsoft is erősen támadja a riválist, a Google pedig így vág vissza. Hivatalosan az Android uralkodik a piacon, ám a képet árnyalja, hogy annyi licencet sért az Android, hogy a Microsoft jobban keres belőle, mint a saját operációs rendszere, a Windows Phone 7 eladásaiból - 18 dollárt söpör be licencenként.  

A Google elleni szabadalmi háborúban csatázik az Oracle is, mely szerint a kereső megsértette a Java-szabadalmat, míg a Google szerint az API csupán a Javából „származtatható”. 2010 nyara óta zajlik a per a San Franciscó-i kerületi bíróságon, de mivel októberben elhalasztották, várhatóan 2012 januárjában vagy februárjában hoznak majd végleges döntést.

Az Apple persze nem kizárólag a Google ellen lépett fel, sőt helyette legtöbbször az androidos gyártók állnak a bíróságon - a Motorola mellett a HTC, illetve a legnagyobb figyelmet kapó Samsung.

Érintésvédelem

A Samsung és az Apple eddig mintegy húsz pert indított egymás ellen az Egyesült Államokban és több európai és ázsiai országban. Az USA-ban az Apple-nek eddig nem sikerült betiltatnia a Galaxy Tabot és Samsung okostelefonokat, Németországban és Ausztráliában egy időre felfüggesztették a dél-koreai rivális termékek árusítását. Németországban a Galaxy Tab 10.1 értékesítése is tilos – bármilyen furcsa is az Apple bizonyítéka a dizájnperben. Más európai országokban egyelőre felfüggesztették a tablet értékesítését tiltó német bírósági döntést, és november végén Ausztráliában is feloldották a Galaxy 10.1-es táblagép árusításának tilalmát. (Az Apple október végén érte el a Samsung Galaxy Tab 10.1-es táblagép betiltását Ausztráliában, arra a hivatkozva, hogy a Samsung lemásolta az érintőképernyős technológiát. A Samsungnál azóta újratervezték ezt a készüléket.)

A két cég Párizsban is összecsapott a bíróságon – itt a Samsung kérte, hogy tiltsák be Franciaországban az iPhone 4S értékesítését. A párizsi bíróságon beadott panaszból az is kiderül, hogy az Apple-t júniusban hat további szabadalom birtoklásával vádolja a dél-koreai cég a mannheimi bíróságon.

Az Apple táblagépének forgalmazását egy sencseni kisvállalat kérése nyomán függeszthetik fel a kínai hatóságok. Elutasították ugyanis az Apple keresetét, amelyet az iPad márkanév tulajdonjogaiért nyújtottak be a kínai Proview monitorgyártó cég ellen. A nemzetközi piacon szinte teljesen ismeretlen kisvállalat 1,2 milliárd eurós kártérítést szeretne, és a márkanév jogosulatlan használatára hivatkozva kérte, hogy ne lehessen iPadet értékesíteni Kínában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Dollármilliárdos szabadalmi háborúk a kütyük világában

Élesen ellentétes vélemények láttak napvilágot arról, vajon jó döntés-e, hogy a Google felvásárolja a Motorola Mobilityt. Így támogatja az Androidot, esetleg pánikban született nagy tévedés, melyért a Google drágán megfizet?