Feltérképezték Dzsingisz-kán utódjának genomját

Dzsingisz kán (1162 - 1227) egyenes ági leszármazottjának genomját térképezték fel kínai tudósok.

  • MTI MTI
Feltérképezték Dzsingisz-kán utódjának genomját

A projektet irányító Csou Huanmin (Zhou Huanmin), a Belső-Mongóliai Agráregyetem biológiai kutatólaboratóriumának vezetője bejelentette, hogy ez volt az első mongol személy, akinek szekvenálták a teljes genomját.

Az illetőről csupán annyit közöltek, hogy a férfi Dzsingisz kán 34. nemzedékbeli leszármazottja és Hszilingol (Xilingol) prefektúrában él. Csou Huanmin közlése szerint további 199 személy genomját térképezik fel, az így nyert adatokból létrehozzák a mongol genetikai adatbázist.

Mint a projekt vezetője rámutatott, a genom feltérképezése fontos az etnikum-specifikus genetikai betegségek megismerése szempontjából.

(A szekvenálás olyan biokémiai módszer, amelyet a DNS-t alkotó alapegységek, az úgynevezett nukleotidok sorrendjének megállapítására használnak. A DNS szekvenciája határozza meg azt az örökletes genetikai információt, amely minden élő szervezet működésének alapprogramját adja). 
 

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.