szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Titkos szavazáson felvette társult tagnak Szerbiát a CERN, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet - jelentette be a genfi központban Rolf-Dieter Heuer, a szervezet főigazgatója. Boris Tadic szerb elnök kedden Genfbe megy az okmány aláírására.

Ez a döntés akkor lesz hivatalos, amikor az érintett felek aláírják az okmányt és azt a szerb parlament, a szkupstina is jóváhagyja. Ekkor válik Szerbia a világ legnagyobb tudományos szervezetének társult tagjává, ami mindkét fél érdeke - mondta a titkos szavazás után a főigazgató és emlékeztetett arra, hogy szerb fizikusok már évekkel ezelőtt bekapcsolódtak a CERN kutatásaiba annak ellenére, hogy az ország még nem tagja a szervezetnek. 

A Tanjug előzetes híre szerint Boris Tadic szerb elnök kedden utazik a svájci városba, hogy aláírja a dokumentumot Rolf-Dieter Heuer főigazgatóval. Az újvidéki (Novi Sad) egyetem természettudományi-matematikai fakultásán az aktust élőben videoláncon követhetik a hallgatók és a tanárok.

Tadic svájci látogatását fölhasználja arra is, hogy az ENSZ különböző, Genfben működő szervezeteinek, köztük a leszerelési- és a gazdasági bizottságnak a vezetőivel tárgyaljon.

Szerbia a CERN rendes tagságot akkor fogja elnyerni, ha öt év elteltével a CERN Tanácsa fölülvizsgálja, hogy Szerbia eleget tett-e a követelményeknek. Genftől kicsit északra 1954-ben írta alá 12 ország a CERN alapító okiratát, köztük volt a Jugoszláv Szövetségi Népköztársaság, amely 1961-ben kilépett a szervezetből. Magyarország 1992-ben lett a szervezet tagja. Ma 20 országot számol az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet. 

A Politika című belgrádi napilap a CERN-t olyan agytrösztnek nevezi, amely a világ legkiválóbb atomfizikusait, kutatóit tömöríti. A tudományos-technológiai együttműködésről szóló szerződést miden olyan ország is aláírta, amely nem teljes jogú tagja a szervezetnek, mint több Európán kívüli ország, köztük India, Izrael, Japán, az Egyesült Államok, Törökország és az UNESCO, mint megfigyelő. Ez azt jelenti, hogy nincs szavazati joguk a legmagasabb döntéshozói szervben, a tanácsban, de a kutatásokban részt vehetnek.

A CERN-nek 3 ezer teljes idejű foglalkoztatottja van, valamint 6500 szerződéses tudományos kutató és mérnök 80 nemzet 500 egyeteméről. A nyári hónapokban 10 ezren is dolgoznak a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumában - hívta fel a figyelmet a Politika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!