szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy IT-biztonsági cég tanulmánya szerint a weboldalak forgalmának 51 százalékát "nem emberi" látogatók bonyolítják. Nyüzsögnek a kártékony szoftverek - köztük sérülékenységek és értékes információk után kutató hacker-, illetve kémprogramok, tartalomtolvaj szkréperek.

A felhőalapú webbiztonsági megoldásokat szállító Incapsula felmérése szerint a weboldalak forgalmának 51 százalékát nem „humán felhasználók”, hanem különféle automata szoftverek bonyolítják. Többségükben kártékony programok, amelyeket a hackerek, pénzzé tehető adatokra vadászó ipari kémek és mindenféle rendű-rangú tartalomvadászok szabadítottak rá a világhálóra - írja a Computerworld.

Az automaták átvették a hatalmat a publikus internet felett. A kutatás adatai szerint a hús-vér felhasználók a teljes hálóforgalom alig felét, 49 százalékát produkálják. A kártékony szoftverek látogatása jobbára észrevétlen marad – a weboldalakon való jövés-menést monitorozó analitikai szoftverek csak az „emberi felhasználókat” listázzák.

AP

Az Incapsula szakértői szerint az automaták inváziója jelentős költségnövekedést okozhat az üzemeltetők számára. Ezek a programocskák jelentősen leterhelhetik a sávszélességet, és jelentős működési zavarokat okozhatnak.

A cég adatai szerint egy átlagos weboldal forgalmának öt százalékát a hackerprogramok, öt százalékát a szkréperek, két százalékát a szpemmerek, 19 százalékát a kémprogramok, húsz százalékát pedig a jóindulatú keresőmotorok kötik le. Az adatokat egy ezer weboldalból álló mintán gyűjtötték.

„Nagyon kevesen tudják, hogy forgalmuk nagy részét 'nem emberi' látogatók bonyolítják, és hogy milyen potenciális veszélyeket rejt magában ez a tény” – húzta alá a ZDNet.com-nak nyilatkozva Marc Gaffan, az Incapsula egyik alapítója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Robotok barátkoznak velünk a Facebookon

Ötezerből több mint 3500 facebookozó megbukott kanadai kutatók tesztjén. A kísérlet során a világ legnagyobb közösségi oldalán az ismerősgyűjtő programok nem csak barátokat gyűjtöttek, de az illetők adatait is megszerezték.