Ujjlenyomatos jelszó mobilokhoz

Jelszó helyett ujjlenyomat-ellenőrzés okostelefonoknál - ilyen szabadalmat nyújott be a Sony az Egyesült Államokban.

  • hvg.hu hvg.hu
Ujjlenyomatos jelszó mobilokhoz
Technikailag már az is lehetséges, hogy az okostelefon gazdája ne jelszót adjon meg a készülékének a belépéskor, hanem az érintőképernyőn az ujjlenyomatot azonosítsa a rendszer. Ezt a megoldást szabadalmaztatja a Sony a BBC híre szerint.

Sony
A fényáteresztő kijelzőnek köszönhetően a szenzorok képesek a képernyőre tett ujj lenyomatát leolvasni. A kijelzőn ugyanakkor mindaddig, míg az azonosítás meg nem történt, csak a grafika látható, ami megmutatja, hol kell megérinteni a képernyőt a leolvasáshoz.

A Sony egyelőre arról nem nyilatkozott, mikortól lehetne bevezetni az új megoldást.

Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalába más céges is benyújtottak már korábban is ujjlenyomat-azonosításon alapuló szabadalmaztatási kérelmeket. Sőt, a Motorola Mobility tavaly már piacra is dobott egy modellt, az Atrixot, az okostelefon hátlapjára szerelt biometrikus szkennerrel.

A Sony megoldása viszont, mivel az előlapot használja, leegyszerűsítené a folyamatot. Aki pedig duplán bebiztosítaná magát, emellett még megtarthatja a négy számjegyű PIN kódot is a belépéshez. Ez a mobil pénztárcaként használt okostelefonok esetében kap jelentős szerepet, hiszen a Near Field Communication (NFC) technológiával a hitelkártyát, bankkártyát is kiválthatja az okostelefon.

Jobb videóhívások

A szabadalmi dokumentum szerint az eljárás további előnye, hogy a felhasználó egyenesen a kamerába nézhet, a képernyő közepén, nem kell felnéznie a készülék tetején levő kamerába. Mindez megoldható lenne a kijelző növelése nélkül, és a kamera maradhat a telefon tetején.

Sony
Ez a lépés áthidalná azt a problémát is, hogy sokszor kellemetlen érzése van a felhasználónak, amikor az okostelefonján videótelefonál, mert nincs szemkontaktus a hívott féllel. Hiszen általában nem a kamerába néz a telefonáló, hanem a beszélgetőpartnere képét figyeli a kijelzőn. 

Az Apple négy éve már szabadalmaztatott egy eljárást, amivel a kamera érzékelője a számítógép képernyőjének közepére kerül, így természetesebbnek hat a videókonferencia képe is, de önarcképet is könnyebb így készíteni. Egyelőre azonban még nem használják a megoldást a gyakorlatban.

Az ujjlenyomat persze csak egy az újfajta megoldások között: a Nokia például vibráló tetoválással helyettesítené a jelszót és a csengőhangot.
Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.