szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Balesetek és tragédiák árnyékolták be a száz évvel ezelőtt, 1912. április 15-én elsüllyedt Titanic két testvérhajójának, az Olympicnek és a Britannicnak a pályafutását is.

Talán minden másképp alakul, és a Titanic sem süllyed el első útján, ha testvérhajója, az Olympic bő fél évvel korábban, 1911 szeptemberében nem rohan bele a Hawke hadihajóba az angliai Southampton kikötőjében, és nem szenved komoly sérüléseket.

A baleset azonban bekövetkezett – a brit haditengerészet szerint a később a Titanicot jéghegynek vezető Edward Smith kapitány hibájából –, és az ekkor három hónapja szolgálatban álló Olympic megsérült elemeit az épülő Titanicnak szánt darabokkal cserélték ki. Ez azért volt lehetséges, mert az Olympic, a Titanic és az ekkor még csak tervezőasztalon létező Britannic valódi testvérek (angolul: nővérhajók) voltak, külsőre akár össze is lehetett téveszteni őket.

Nem csoda: a White Star Line hajóstársaság megrendelésére egyforma tervek alapján készültek, négy-négy kéményük és azonos meghajtási rendszerük volt, ugyanolyan hosszúra és szélesre épültek ugyanabban az írországi hajógyárban, a Harland and Wolff üzemben.

A Titanic-testvérhajók további sorsáról a HVG e heti számában olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

László Éva Lilla Kult

Öt elképesztő legenda a Titanicról

Éppen száz éve futott ki a Titanic Southamptonból, hogy az Atlanti-óceánt átszelve New Yorkban kössön ki. Négy nappal az indulás után az óceánjáró jéghegynek ütközött és elsüllyedt. Máig számos legenda kering az utolsó órák történéseiről: ezek egy részét a tényeket és mesés fordulatokat ötvöző filmek generálták.