Lengyel rétisasokat lehet nézni a neten

Népszerűségnek örvend egy kotló rétisaspár életének internetes közvetítése Lengyelországban.

  • MTI MTI
Lengyel rétisasokat lehet nézni a neten

Naponta több ezer lengyel nyitja meg az állami erdészet honlapját, hogy bekukkanthasson az ország címerén szereplő fehér sassal azonosított madárfaj fészkébe. 

Dr. Vannai Judit

A 2,5 méter átmérőjű, két méter magas fészek egy 120 éves fenyőn található. Az infravörös kamerát januárban szerelték fel a 2002 óta ismert fészkelőhelyen, ahol március óta valószínűleg két tojáson kotlanak felváltva a szülők. A fiókák kikelése másfél héten belül várható.

A második világháború után a rétisasok (Haliaeetus albicilla) csaknem kihaltak Lengyelországban, számukat legfeljebb 50 párra becsülték. A fokozottan védett fajt csak az erdészek, a kutatók és a természetbarátok közös erőfeszítésének köszönhetően sikerült megmenteni, így jelenleg több mint ezer rétisaspár fészkel az országban: elsősorban a Tengermelléken és a Mazuri-tavaknál.

A lengyel erdészek bizakodással tekintenek a jövőbe, mert a rétisasok száma évről évre a városiasodott és iparosított területeken is nő, ami a természet javuló állapotára utal. Az élőben megtekinthető fészek Lengyelország központi részében található, ahol korábban nem is észlelték a madárfaj példányait.

Nemrég Magyarországon a Bükkben a magasfeszültségű távvezeték hálózatának egyik oszlopára telepítették a világ első kerecsensólyom-fészket figyelő webkameráját.