szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A madarak agyában lévő önálló idegsejtek fontos információkat képesek megragadni a Föld mágneses mezejéről, ami valószínűleg tájékozódó képességgel ruházza fel őket – állítja egy mágneses érzékelésről készült tanulmány.

A galambok figyelemreméltó navigációs képességeit már régóta próbálják magyarázni a mágneses érzékeléssel, de hosszú időn át nem sikerült tudományos magyarázatot találni rá, hogy ez a képesség hogyan is működik. Most azonban a kutatások azt látszanak igazolni, hogy a sejtek képesek kódolni az mágneses mezők irányáról, intenzitásáról és polaritásáról szóló információkat. Azt is feltételezik, hogy ezek a jelek a madarak belső füléből, az úgynevezett lagenából érkeznek, de ennek a mechanizmusnak a teljes megfejtése még várat magára – olvashato a Nature cikkében.

Repülő galamb. Pontosan tudja, hogy hol van
pentaxforums.com

A kísérletek során a kutatók ez sötét szobában létrehoztak egy olyan mesterséges máneses mezőt, amely elfedte a Földét, s ebben a környezetben mérték meg a galambok agyi aktivitását. Azt tapasztalták, hogy a belső fülben található egyensúlyért és tájékozódásért felelős vesztibuláris rendszer idegsejtjei attól függően sültek ki és adtak információt, hogy a mágneses mező iránya hogyan változott, milyen volt az intenzitása és a polaritása. Ugyan ezek a sejtek nagyon érzékenyek voltak arra a hullámhosszra, amely jellemzi a Föld geomagnetikus mezejét.

Az irányról, az intenzitásról és a polaritásról szerzett információkat nem csak iránytűként, hanem a pozíciójuk meghatározásra és iránymérésre is használják a galambok, mert a mágneses mezők helyről-helyre változnak. Olyan ez, mintha GPS-szel lennének felszerelve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!