Lassan lejár a Rousseff számára rendelkezésre álló idő, az elnöknőnek döntenie kell, hogy megvétózza-e (részben vagy egészben) a vitatott törvényt. A jogszabály sokak megítélése szerint különösen rossz fényt vet Brazíliára a közelgő Rio+20 konferencia előtt. A fenntartható fejlődéssel foglalkozó nagyszabású tanácskozásra több mint száz állam- és kormányfőt várnak. Az internetes aláírásgyűjtést szervező Avaaz nevű szervezet több tucatnyi országból szerzett aláírásokat.
Az erdők védelmét rugalmasabban szabályozó jogszabály elfogadását a befolyásos agrár- és élelmiszeripari ágazat követeli. "Reméljük, hogy az elnök józan észről tesz tanúbizonyságot a környezettel kapcsolatosan, akkor is, ha ez nem tetszik az ország agráripari nagyvállalatainak" - jelentette ki korábban az egyik szervezet, a mangrove védelméért küzdő civil csoport tagja, Adson Lima egy brazil parlament épülete előtt tartott tüntetésen.

A 2010-es választási kampány során Dilma Rousseff vállalta, hogy nem fog aláírni az erdőirtást elősegítő törvényeket. A kért törvénymódosítás 690 ezer négyzetkilométernyi - azaz Franciaország területénél nagyobb - kiterjedésű növényzetet veszélyeztet, ami megakadályozná Brazíliát abban, hogy teljesítse az erdőirtás 80 százalékkal történő csökkenésével kapcsolatos célkitűzését - figyelmeztetett néhány hónapja az Éghajlat Megfigyelő Központ nevű civil szervezet.