szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az azonnali üzenetküldő szolgáltatásokat rengetegen használják, azonban kérdéses, mennyire vannak biztonságban így elküldött üzeneteink. Egy érdekes megoldás ezen a gondon is segít.

Az azonnali üzenetküldő szolgáltatásokkal (IM) – ahogy arra a nevük is utal – azonnali szöveges kommunikációt folytathatunk az interneten keresztül. Ez valóban hasznos, ha hirtelen kell megbeszélnünk valamit, és a partnerünk is gép mellett ül, ráadásul egyetlen fillérünkbe se kerül. Egy apró probléma azonban akad velük: üzeneteink kontrollálatlanul kerülnek ki az éterbe, s valójában nem lehetünk biztosak abban, hogy valahol nem olvassák-e őket.

Aki valóban titkos üzenetváltásra vágyik, próbálja ki a Cryptocat nevű Chrome-bővítményt, illetve Firefox-kiegészítőt, amely – kísérleti projektként – a kliens oldali titkosítást kínál, így nem nézhet bele egy harmadik fél. Ráadásul úgy gondoskodik erről, hogy nekünk nem kell bonyolult kulcsokat megadnunk. egyszerűen kiválasztjuk a megfelelő chatszobát, és kapcsolódunk. Jobbra látható a kapcsolódó felhasználók listája, balra a beszélgetés.

Nem árt tudni, hogy bár a kommunikáció titkosítva folyik, az IP-címünket nem kódolja a szolgáltatás. Az alábbi videó vicces formában mutatja be, mi is a Cryptocat lényege, hogyan is kell használni (és ha az Acebook valahonnan ismerős lenne, az nem a véletlen műve).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!