szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erwin Schrödinger előtt tisztelet születésének 126. évfordulója alkalmából a Google keresőjének logója.

Egy dobozból előbújó macska jelenti ma az "o" karaktereket a Google logójában. A mai Google doodle Erwin Schrödingerre születésének évfordulójára emlékezve került ki a kereső nyitólapjára. A Nober-díjas osztrák fizikus emlékezetes gondolatkísérlete fűződik egy dobozba zárt macskához, innen a logo. (Ha a kísérlet magyarázata helyett inkább további érdekes Google doodle-k érdeklik, nehogy tovább olvasson, inkább kattintson ide.)

A Schrödinger macskája néven ismert gondolatkísérlet a kvantumelmélet szuperpozíció állapotát hivatott bemutatni, a Wikipédia szócikke szerint Teller Ede így magyarázta.

„Tegyük fel, hogy van egy macskám. Ezt beteszem egy ketrecbe, és a ketrec mellé odateszek egy radioaktív készítményt, amely percenként 50%-os valószínűséggel bocsát ki egy alfa-részecskét. Egy számlálót is odateszek, ami egy percre bekapcsol. Ha ez alatt a perc alatt jön egy alfa-részecske, akkor a számláló megindul, kinyit egy kis ajtót, bejön egy kémiai méreg, amitől a macska meghal. Ha pedig nem jött alfa-részecske ebben a percben, a macska életben marad. Én ezt nem figyelem. A kísérlet végén a macska állapotfüggvénye olyan, hogy a macska egy fél valószínűséggel él, és egy fél valószínűséggel halott. Heisenberg szerint – mondja Schrödinger – ha most hirtelen ránézek a macskára, attól a tekintettől a macska tényleg meghal, vagy a macska tényleg megél.”
Az online enciklopédia Geszti Tamást is idézi, aki szerint „Schrödinger macskája tehát élet és halál kvantummechanikai szuperpozíciójában lebeg, mivel sorsa összefonódott egy potenciálisan macskagyilkos α-részecskéével. Ilyen szuperpozíciók létrehozása igazi macskával nyilvánvaló képtelenség, csak éppen nem igazán tudjuk, hogy miért."

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!