szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szív- és érrendszeri, illetve a légzőszervi betegségekkel küzdő emberek állapotromlását sok esetben csak folyamatos monitoringgal lehet megelőzni. Emiatt a betegeknek és a doktoroknak folyamatos összekötetésben kell állniuk egymással, viszont az állandó megfigyelés nagyon sokba kerül. Kivéve, ha bármilyen távolságból megoldható.

A Xerox kutatói a betegek és a költségcsökkentés érdekében kidolgoztak egy olyan kamerás, adatküldésre és -elemzésre alkalmas, vezeték nélküli rendszert, amely a betegeknek sem okoz semmilyen korlátozást, nem jár fertőzésveszéllyel, illetve az orvosoknak is segítséget jelent a gyógyító munkában.

A Xerox indiai és websteri kutatóinak együttműködésével kifejlesztett, az indiai Manipal Egyetemi Kórházban jelenleg tesztelt technológia lényege, hogy a betegeket olyan szenzoros kamerákkal figyelik, amelyeknek a felvételeit egy speciális algoritmus segítségével az orvosi műszereken megjeleníthető életjelekké lehet átalakítani. Például amikor a szívdobbanás hatására oxigéndús vér kerül a szervezetbe, a bőr vörösebb lesz. A Xerox által fejlesztett kamerák észlelik ezt a változást – ami egyébként az emberi szem számára nem látható – és a kamerákkal összeköttetésben lévő műszerek máris kiszámolják többek közt a pulzusszámot, ami azonnali információt jelent az orvosoknak ahhoz, hogy kell-e bármilyen beavatkozást elvégezniük a betegnél.

A kamerarendszer abban is előrelépést jelent, hogy a pácienseknek nem szükséges folyamatosan kórházban tartózkodniuk, hanem akár otthonukban, vagy egyéb külső helyszínen is figyelemmel követhetők, miután a vezeték nélküli kapcsolattal működő kamerák könnyen mozgathatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!