Tíz éven keresztül készült Tejútrendszerünkről egy egészen döbbenetes interaktív fotó.
hvg.hu
Egyetlen elképesztő panorámaképbe sikerült beleszorítania a NASA-nak a teljes Tejútrendszert. A panorámaképhez a NASA "infravörös szemű" Spitzer űrtávcsöve tíz éven keresztül több mint kétmillió felvételt lőtt el, és ezek összeolvasztásának végeredménye az óriási méretű, 6 GB-os kép.
S hogy mi van ezen a 6 GB-os fotón? Legalább 300 milliárd csillag (galaxisunk csillagainak körülbelül a fele), közülük jó pár több mint 13 milliárd éves, ahogy benépesítik a mintegy 100 ezer fényév átmérőjű Tejútrendszert.
Forrás: NASA/JPL-Caltech/GLIMPSE Team
A legnagyobb felbontású kép nyolc részre lett bontva, a részképek 67 500 pixelesek. Ha valaki elég elszánt, akár le is töltheti a RAW fájlokat, és összefűzheti ezeket, azonban ha nyomtatni si akarna, azt azért gondolja át, hogy a végeredmény egy majdnem 46 méter széles, viszont mindössze 1,2 méter magas nyomat lenne.
A teljes felbontású fotó mellett a NASA elérhetővé tett egy sor interaktív képrészletet is, amelyeket mozgathatunk, az egérgörgőt használva beléjük nagyíthatunk, „célállomásokat” választhatunk, azaz nem mindennapi sétát tehetünk valóban tágabb környezetünkben.
Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.