szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szalonna több országban is kultikus étel, köztük itthon is. Na de mitől van olyan jó illata?

Nagyjából 150 különböző szerves vegyületnek köszönhető, hogy szalonnasütés közben mindenki a konyha közelében szeretne tartózkodni. A mindennapok kémiájával foglalkozó Compound Interest blogon megjelent bejegyzés szerint sütés közben például a szalonnában lévő cukrok és aminosavak reakcióba lépnek egymással. Ez az úgynevezett Maillard-reakció ugyanúgy fontos meghatározója az illatnak, mint a sült szalonnán (és bármilyen húson) kialakuló, jó esetben vékony barna kéreg.

Open Walls

A Maillard-reakció mellett a hőhatás miatt a zsírmokelulák lebomlása is beindul, a folyamat közben létrejövő szerves anyagok is nagyban hozzájárulnak a szalonnasütés közben kialakuló illathoz.

Az illatot meghatározó anyagok közt 35 százalékban szénhidrogéneket, 31 százalékban aldehideket, 18 százalékban alkoholokat, 10 százalékban pedig ketonokat találunk. A többi rész jóval kevésbé meghatározó: 2,1 százalék a nitrogént tartalmazó, 1,3 százalék pedig az oxigént tartalmazó aroma, a többi összetevő mindössze 2,6 százalékot tesz ki.

Ha ízlett a cikk, kattintson ide, tetszeni fog az eredmény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!