szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A régebbi technológiára igaz volt, ma már tévhit, hogy közvetlenül károsítja a szemet, ha túl közel ülünk a tévéhez. Terhelni viszont nagyon is terhelhetjük, így érdemes néhány tanácsot figyelembe venni.

Szemünk nemcsak a lelkünk tükre, de megmutatja azt is, ha túl sokáig ültünk a képernyő előtt. Ha gyakran érezzük szemünket száraznak, égő érzést tapasztalunk, homályosan látunk, itt az ideje, hogy pihentessük szemünket. A szemészorvosok ma már egyetértenek abban, hogy a technológia fejlődésének köszönhetően nemcsak a vizuális élmény lett jobb, de azzal, hogy az újfajta tévék hihetetlenül éles képet jelenítenek meg, a szemünket is kevésbé erőltetjük meg. A szem görbületét követő ívelt készülékek pedig még inkább csökkenthetik a szemfáradtság kialakulását.

A sok tévénézés árt a szemnek?

Gyermekkorunk szinte legtöbbet hallott mítoszát valójában semmilyen tudományos vizsgálat nem támasztja alá. Ugyanakkor ha homályos, vagy kettős látást tapasztalunk, vagy nem tudunk rendesen fókuszálni, érdemes szünetet tartani, ezek a tünetek ugyanis szemfáradtságra utalhatnak. A fáradt, fájó szemek, könnyezés, szúró érzés a szemben, és a fejfájás is komoly figyelmeztető jel lehet – hívja fel a figyelmet dr. Végh Mihály, a Szegedi Tudományegyetem Szemészeti Klinikájának egyetemi docense. A szakértők egyetértenek abban, hogy a szem egészsége érdekében fontos, hogy jó minőségű televíziót vásároljunk, hiszen minél élesebb, részletgazdagabb képet látunk, annál kevésbé erőltetjük, vagyis fárasztjuk a szemünket.

Balogh Csaba

Ha túl közel ülünk a tévéhez, elromlik a szemünk?

Egy általános tévhit, hogy ha túl közel ülünk a tévéhez, az rontja a szemünket; néhány, az 1960-as években piacra dobott színes televízió katódsugárcsövének ionizáló elektromágneses sugárzása meghaladta az egészségügyi határértéket, de betegségek kialakulására gyakorolt hatása nem bizonyított – fogalmaz dr. Végh Mihály. A későbbiekben megjelent készülékek – főleg a mai korszerű tévék – már semmilyen veszélyt nem jelentenek. Régen azt javasolták, hogy a képernyő méretétől függően 2-5 méterről nézzünk tévét, ma azonban célszerű olyan távolságot megválasztani, amely nem okoz túlzott terhelést a szemünknek.

Mégis hogyan kíméljük a szemünket tévénézés közben?

Ha túl sokat nézünk tévét, teljesen mindegy, hogy mekkora a képernyő mérete, a szemünk előbb-utóbb elfárad, s akár a látásunk is romolhat. Elsősorban azért, mert a szemünkkel túl sokáig fókuszálunk egy pontra: ha sokáig nézünk tévét (de akkor is, ha számítógép monitorját vagy laptopot), tartsunk egy kis szünetet. A Samsung tanácsai szerint nézzünk egy távolabbi pontra, vagy egyszerűen csukjuk be, pihentessük a szemünket. Sokat segít az is, ha nem fekve, vagy bármilyen kicsavart testhelyzetben, hanem ülve nézzük a műsort. A szemészek javaslata szerint érdemes a képernyő kontrasztján is változtatni, illetve egy kis háttérvilágítást is bekapcsolni, ha este nézünk tévét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!