szerző:
Tetszett a cikk?

A Philips okostévéje a telefonokról és tabletekről ismert Androidot futtatja, színes fényekkel világítja meg a falat, és még a high-tech villanykörtékkel is képes kommunikálni.

Az okostévék az elmúlt években teljesen elárasztották a piacot, ma már lényegében csak ilyen televíziós készülékeket lehet kapni a kereskedésekben. Ahány gyártó, lényegében annyiféle próbálkozás volt (évente) arra, hogy a felhasználók számára könnyen használható okostévés platformok lássanak napvilágot. A cégek eleinte saját szoftvereikre esküdtek, aztán mostanság mind kiválasztottak valamilyen neves platformot: a legnagyobb gyártóként jegyzett Samsung a Tizenben lát fantáziát, az LG a webOS híve, a Panasonic pedig a Firefox OS-ben látja a jövőt. A holland génekkel rendelkező, de a közelmúltban kínai tulajdonba került Philips (TP Vision) idéntől kezdve már csak és kizárólag androidos tévéket gyárt – mi pedig egy ilyet próbáltunk most ki.

László Ferenc

A nappali dísze

A 8100-as sorozatú Philips okostévéről már az első pillanatban látszik, hogy melyik kategóriába tartozik – ez mondjuk előrevetíti a készülék árát is –, ugyanis egyrészt elképesztően jól mutat a nappaliban, másrészt a felhasznált anyagok minősége is ezt sugallja. A LED háttérvilágítású LCD panel hihetetlenül vékony, mindössze 13 mm-es – ennél már csak az OLED tévék vékonyabbak, viszont cserébe iszonyatosan drágák. Érdekesség, hogy a képmegjelenítő körüli fémkeret vastagsága sem éri el az 5 mm-t, vagyis kis túlzással élve olyan, mintha a tévének nem is lenne látható kerete.

A könnyen falra szerelhető készülék kialakításának talán egyetlen hátránya, hogy a masszív tartólábai a két végszélen kaptak helyet, és így csak igen széles felületen tudjuk jól elhelyezni. A lábazat azért nem középen figyel, mert ide, vagyis meglepő módon az alsó szekcióba került a gombnyomásra lenyíló webkamera, no és a szabályozható fényerejű Philips logó.

László Ferenc

Kell a 4K?

A 48 colos, vagyis 121 centiméteres képátlón felvonultatott 1920x1080 pixeles Full HD felbontás első hallásra talán már karcsúnak tűnhet így 2015-ben, mi azonban abszolút nem hiányoljuk az ennél négyszer nagyobb Ultra HD felbontást. A miértre roppant egyszerű a válasz: ennek a tévének a felbontásában rejlő összes lehetőséget 2 méteres nézési távolságból lehet maximálisan kiaknázni, ha pedig 4K-s lenne a delikvens, akkor 1,4 méternél távolabbról nézve semmi értelme nem lenne a hatalmas felbontásnak. A képminőségre egyébként nem sok panaszunk lehet, ugyanis a Perfect Pixel HD és a Micro Dimming Pro technológiák, valamint a 800 Hz-es frissítés mind megteszik a hatásukat.

Hol a robot?

Amikor bekapcsoljuk a tévét, nem egy 48 colos androidos tabletet kapunk – még szerencse, hiszen egy televíziót teljesen máshogy használunk, mint egy táblagépet. A Philips tehát nem egyszerűen csak "ahogy esik, úgy puffan" módon pakolta rá az Android 4.2.2-t (Jelly Bean) a készülékre, hanem jól egybegyúrta azt saját felhasználói felületével. Alaphelyzetben megkapjuk az olyan népszerű androidos alkalmazásokat, mint a Chrome webböngésző, a YouTube-kliens, a Picasa vagy éppen a Skype, ezenkívül pedig egy teljes értékű Play Áruház is jelen van a fedélzeten. Ez utóbbiban kényünk-kedvünk szerint keresgélhetünk és feltelepíthetjük kedvenc alkalmazásainkat, melyek közül azért sok még hiányzik, ugyanis a tévére nem optimalizált szoftvereket nem dobja fel a rendszer.

László Ferenc

A négymagos 1,2 GHz-es processzor és az 1 GB RAM egész fürge működést biztosítanak. A letöltött szoftvereket az 1,6 GB-os belsőmemóriában lehet eltárolni, de ebből alaphelyzetben sajnos csak 550 MB szabad, viszont szerencsére külső adattárolóra is menthetők az appok.

Érdekes fényhatás szobaszerte

A Philips már jó ideje kitart az Ambilight technológia mellett, és természetesen a 8100-as sorozatú modellről sem hiányozhat ez a feature. Lényeg a lényeg: a hófehér hátfalon számtalan apró színes LED fényforrás található, melyek akár fix fénnyel, akár pedig a tévén éppen megjelenített képnek megfelelő fényekkel terítik be a tévé mögötti falat. Ez a szolid háttérfény egyrészt jól esik a szemnek, másrészt pedig olyan érzetet kelt bennünk, mintha a látott kép egy kicsit nagyobb lenne a valós képátlónál. Ezenkívül Ambilight Hue támogatást is kapunk, vagyis a tévé vezeték nélküli módon képes kommunikálni a szobában funkcionáló intelligens Philips villanykörtékkel, melyek ugyanolyan színben pompázhatnak, mint a tévé hátsó világítása. Azt nem állítanánk, hogy a fal színéhez alkalmazkodó Ambilight nélkül így, a tesztelés után mi már nem tudnánk élni, mindenesetre érdekes és egyedi megoldás ez a Philipstől.

Mindenünket érti

A távirányító az átlagnál jóval nagyobb és nehezebb (vastagabb magánál a tévénél), amit viszont gyorsan meg tudunk bocsátani, ha megfordítjuk, és rögtön kiderül, hogy a hátoldalán egy komplett QWERTY billentyűzet kapott helyet. Ennek segítségével villámgyorsan be tudjuk pötyögni kedvenc appunk nevét, vagy a böngészőben a hvg.hu címet, de természetesen okostelefonos/tabletes távirányítási lehetőséget is kapunk.

A távirányító hátulja
László Ferenc

A távirányítóval a levegőben mutogatva előcsalogatható a rámutatásos vezérlést nyújtó pointer funkció, ezenkívül angol parancsszavakat is mondogathatunk a mikrofonba, sőt még mozdulatunk felismeréséről is gondoskodott a gyártó. Az irányítási lehetőségek száma tehát szinte végtelen, de ezek közül valószínűleg csak azt az egyet fogjuk használni, amit egyszer még a legelején nagyon megkedvelünk.

Funkciók

HDMI csatlakozóaljzatból a mai elvárásoknak megfelelően négy található a hátoldalon, ezek mellé három USB-portot is kapunk, melyekre akár normál PC-s perifériák (például billentyűzet) is rádughatók. Természetesen adott az optikai kimenet, a komponens csatlakoztathatóság, és még egy jó öreg Scart aljzatot is találunk, az internetre pedig egyrészt a szabványos Ethernet csatlakozó, másrészt az n-es wifi révén csatlakozhatunk fel.

László Ferenc

Tunerekből abszolút nincs hiány, így egyszerre akár több adást is képes kezelni a tévé: míg az egyik műsort nézzük, addig a másikat fel tudjuk venni egy külső merevlemezre. Mind DVB-C, mind DVB-T2, mind pedig DVB-S2 tunerből kettőt kapunk, vagyis ez a Philips tényleg "mindenevő", és megkímél minket a külső set-top boxok használatától. A Miracast és HbbTV kompatibilis tévé a Wi-Fi Smart Screen funkció révén arra is képes, hogy egy okostelefonra vagy tabletre lője át az élő tévéadás képét.

Hangzás, háromdé, fogyasztás

Aki egy ilyen felsőkategóriás televíziót vásárol, az a legtöbb esetben valamilyen korrekt 5.1-es hangrendszerrel együtt használja a készüléket, ettől függetlenül a Philips a beépített hangzást sem hanyagolta el. Falbontásra ugyan nem használható, de az átlagnál mindenképpen jobban szól a 2.1-es hátfali hangrendszer, mely 30 W-os (RMS) teljesítményre képes. Természetesen fejhallgató kimenetről is gondoskodtak a fejlesztők.

László Ferenc

Bár manapság már keveseket érdekel, a 3D képmegjelenítés is támogatott, annak is az aktív formája. Ennek megfelelően teljes Full HD felbontást kapunk 3D-ben is, viszont zavaró lehet a vibrálás, illetve a tény, hogy a szemüveg elemről üzemel. Stand-by módban alig 0,3 W-ot eszik a tévé, melynek éves fogyasztása 82 kWh, ez pedig ahhoz elegendő, hogy A+ energiahatékonyság matricát viselhessen magán. Energiatakarékosság terén hasznos extra a fényérzékelő, illetve a lehetőség, hogy kikapcsolt kép mellett továbbra is hallgathassuk a készülék hangját.

Verdikt

A Philips, pontosabban a márkanevet birtokló TP Vision jól látható módon anyait-apait beleadott a 8100-as sorozatú okostévé fejlesztésébe, és a nagy nemzetközi gyártók közül elsőként szavazott bizalmat az Android platformnak. Mindenképpen jó meglátás, hogy nem a komplett zöld robotos rendszert erőltetik a tévénézőkre, hanem csak annak az ez esetben relevánsnak tekinthető részeit, így végső soron egy korrekt módon használható okostévéplatformot kapunk.

László Ferenc

Érdeklődve várjuk, hogy a Philips milyen irányban halad majd tovább az androidos úton, abban pedig egyelőre csak bízni tudunk, hogy a fejlesztők egyre nagyobb arányban optimalizálják majd tévére is az alkalmazásaikat.

A cikk írásakor mintegy 320 ezer forintos áron kapható, 8100-as sorozatú 48 colos Philips okostévé dizájnja, általános minősége, csatlakoztathatósága és kezelhetősége teljesen rendben van, az Ambilight pedig már csak az a bizonyos hab a képzeletbeli tortán.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!