Rosszul járhat, ha nem jogtiszta szoftver is van a gépén: ezentúl blokkolhatja a Windows

Kevesen tudják, pedig ott van a szolgáltatási szerződésben: a Windows 10-et használóknál a Microsoft jogosult a nem jogtiszta programok letiltására. Sőt, a gyanús hardvereket is blokkolhatja a rendszer.

  • hvg.hu hvg.hu
Rosszul járhat, ha nem jogtiszta szoftver is van a gépén: ezentúl blokkolhatja a Windows

Azzal, hogy valaki elfogadja az egy hónap alatt 75 millió gépre telepített Windows 10 felhasználási feltételeket, tulajdonképpen feljogosítja a Microsoftot arra, hogy az operációs rendszer automatikusan letiltsa a nem jogtiszta szoftvereket, sőt, a nem eredeti hardvereket is. Persze egyáltalán nem helyes, ha valaki gépén egyetlen jogtiszta program sincs, ám ettől függetlenül a legtöbb felhasználót valószínűleg zavarja, ha az operációs rendszere folyamatosan és ilyen mértékben figyeli őt. Az erről szóló passzus a szolgáltatási szerződés 7b pontjában olvashatók, mely szerint:

Automatikusan ellenőrizhetjük az ön szoftverének verzióját, amire a Szolgáltatások nyújtása, a szoftverfrissítések letöltése és a konfigurációs módosítások végrehajtása érdekében van szükség – ezért nem számítunk fel díjat – azért, hogy frissíthessük, bővíthessük és továbbfejleszthessük a Szolgáltatásokat, ideértve azokat is, amelyek megakadályozzák a Szolgáltatások elérését, hamisított játékok játszását és nem hitelesített hardverperifériák használatát. Előfordulhat, hogy önnek frissítenie kell a szoftvert, hogy továbbra is használhassa a Szolgáltatásokat.

A WinBeta szerint jó esély van rá, hogy ezt a Microsoft a saját üzlete fellendítésére használja majd, vagyis arra, hogy gépről el tudja távolítani például az xboxos játékok kalózmásolatait. A hardveres rész ugyanakkor sokkal érdekesebb, egyelőre nem tudni ugyanis, hogy vajon mi számíthat "nem hitelesített" kiegészítőnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.