Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Nem a színére vagy a formájára vagyunk kíváncsiak, ennél sokkal komolyabb dologról van szó. A “nem tetszik” gomb többféle formában is megjelenhet a Facebookon, és nagyon nem mindegy, hogy miként vezetik be.

A 10 millió fociedző országa mellett újabban a 10 millió társadalomtudós állama is vagyunk, de alighanem a 10 millió webes szakértő országa is. Sokan valószínűleg úgy gondolják, hogy a “nem tetszik” gomb bevezetése egy programozó pár perces munkájába telik, hiszen csak be kell írnia egy új “nem tetszik” feliratot és azt elhelyezni a “tetszik” mellett. Pedig a folyamat ennél jóval összetettebb, már csak a kivitelezés előtti tervezés miatt (is).

Maga Mark Zuckerberg is azt nyilatkozta, hogy bár maga az interakciós mozzanat, amikor valaki rányom a gombra, nagyon egyszerű, ezt az egész dolgot megcsinálni meglepően összetett. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy milyen formában vezetik be a “nem tetszik” gombot. Végiggondoltunk pár utat – mindegyik járható, de mindegyik más eredményt hozhat.

Az első, egyben legegyszerűbb lehetőség természetesen az, hogy minden “tetszik” gomb mellé automatikusan megy majd egy “nem tetszik” gomb is. Ebben az esetben akármiről is legyen szó a posztban, bárki kifejezheti tetszését és nem tetszését is. Így viszont alighanem bekövetkezik az, amitől a Business Insider szerint Zuckerberg leginkább tart: az Egyesült Államokban népszerű Reddit közösségi hírgyűjtőhöz hasonlóan beindul a +/- verseny az egyes bejegyzéseknél.

llow

Ennél valamivel komplexebb a szelektív megjelenés. Egy ilyen helyzet esetén a felhasználó (vagy a Facebook-oldal kezelője) választhatná meg, hogy szeretné-e, hogy bejegyzéseinél megjelenjen a “tetszik” mellett a “nem tetszik” gomb is. Sőt, az sem egészen járhatatlan út, ha a “nem tetszik” gomb bejegyzésenként aktiválható: egy ikon bekattintásával eldöntheti az ember, hogy melyik posztjánál engedélyezi a megjelenését. (Ilyenek lehetnének például a Zuckerberg által is említett szomorú hírek.) Ha így vezetnék be a funkciót, elejét vennék annak is, hogy a módszeres nemtetszikelésekkel depresszióba lehessen kergetni például egy facebookozó gyereket.

Olyan elképzelés is felmerült, ami szerint a gomb neve nem "nem tetszik" lesz, hanem valamilyen empátiára utaló kifejezés, például "sajnálom", így jobban illeszkedne a Zuckerberg által emlegetett szomorú hírek feletti, eddiginél realisztikusabb érzelemkifejezéshez.

A Mashable félig-meddig viccből vetette fel, de érdekes ennek előnyein és hátrányain is elgondolkozni: a “nem tetszik” gomb lehetne anonim is, így a bejegyzésnél a lájkolók továbbra is névvel együtt lennének láthatók, a “nem tetszik” mellett csak egy szám szerepelne, és nem látszódna, hogy ki fejezte ki nemtetszését, csak az, hogy mennyien.

Bár ez nem lesz semmilyen hatással a megvalósításra, de azért kíváncsiak vagyunk rá: ön szerint melyik lenne a legjobb megoldás, milyen legyen a gomb? Mondja el véleményét stílusosan a Facebookon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!