szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt héten végzett első infravörös hőkamerás vizsgálat alátámaszthatja Nicholas Reeves brit régésze elméletét arról, hogy Tutanhamon fáraó sírjában létezik egy másik temetkezési kamra, ahová a fáraó anyját, Nofertiti királynét temették.

A sír északi fala infavörös hőkamerás vizsgálatainak előzetes eredményei hőmérsékleti különbségeket mutattak ki, ami rejtett kamrák létezését jelezheti - közölte Mamdúh ed-Damáti egyiptomi műemlékvédelmi miniszter az Al-Ahram egyiptomi napilap online kiadása szerint a hét végén.

Az eredmények igazolására számos további vizsgálatot végeznek, hogy még pontosabban meghatározzák az érintett területet.

Ed-Damáti szerint hosszabb idejű átvilágításra van szükség, ami legalább egy hétig tart. "Más módszereket is használhatunk, hogy segítsünk meghatározni azt a területet, amelyek hőtérképe különbözik az északi fal más részeiétől" - tette hozzá.

A hőkamerás vizsgálatot az egyiptomi műemlékvédelmi tárca, a Kairói Egyetem műszaki tanszéke és a párizsi Heritage Intézet szakemberei közösen végezték. Ed-Damáti jelezte, hogy egy egyiptomi csoport a héten georadarral megkezdi a sír vizsgálatát, amelyet később Nicholas Reeves brit régész saját radarkészülékével is átvizsgál, amikor november 25-én Luxorba érkezik.

Nicholas Reeves brit régész, az Arizonai Egyetem kutatója elmélete szerint Tutanhamon sírját eredetileg egy királynénak építették, "egy olyan kimagasló királynénak, aki a fáraók kiváltságaival bírt".

Nofertiti Ehnaton fáraónak, a XVIII. dinasztia tizedik uralkodójának a főfelesége volt. Sírjának holléte az egyiptológia mindmáig talán legnagyobb megoldatlan rejtélye. Tudósok egy része feltételezi, hogy a férje által alapított fővárosban, Amarnában helyezték nyugalomra, míg mások úgy vélik, holtteste egyike annak a két múmiának, amelyeket korábban a Királyok völgyében találtak.

A királynéról DNS-vizsgálatok eredménye alapján egyes tudósok feltételezik, hogy ő volt Tutanhamon anyja. Tutanhamon az Kr.e. 1323 körül halt meg. Érintetlen sírját pompás arany halotti maszkjával a Királyok völgyében fedezte fel és tárta fel Howard Carter brit egyiptológus 1922-ben.

A szakembereket régóta foglalkoztatja az a rejtély, miért kisebb Tutanhamon sírja a többi fáraóéhoz képest, és a sír formája miért igazodik inkább az egyiptomi királynék temetkezési helyéhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!