szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemrég felfedezett Omura-bálna nem az első olyan faj, amelyről évtizedek múltán kiderül, hogy mégsem halt ki. Íme néhány érdekes visszatérő.

Az IFL Science gyűjtötte össze, hogy mely fajok azok, amelyekről évtizedekig minden tudós azt hitte, hogy kihalt, aztán váratlanul újra felfedezték őket a természetben. Ebből a listából válogattuk ki a legérdekesebbeket.

1) Omura-bálna

Ez a felfedezés adhatta a tudományos összegzés ötletét, hiszen mi is beszámoltunk róla, hogy az eddig kihaltnak hitt Omura-bálnák egyik képviselőjét lencsevégre kapták.

Egy viszonylag kis testtel rendelkező fajról van szó, az Omurák mindössze 10-11,5 méter hosszúra nőnek meg. Az Omura-bálnát áramvonalas, sima teste és csontvázuk számos egyedi jellegzetessége különbözteti meg más bálnáktól: 53 hátcsigolyával és mellúszóikon négy-négy ujjal rendelkeznek.

2) Mount Diablo hajdina

Ezt a növényfajtát 1862-ben fedezték fel a kaliforniai Mount Diablo-hegyen, sehol máshol nem lehet találkozni vele. Összesen 7 példányt láttak ebből a rózsaszín virággal rendelkező, tatárka és tatárbúza néven is ismert faj különleges változatából, az utolsót 1936-ban. Ritkasága miatt a botanikusok Szent-Gráljaként nevezték az Egyesült Államokban, amikor 2005-ben új példány bukkant fel a hegyen, közel hét évtized után. Azóta olyan mennyiségben szaporították a növényt, hogy biztos ne haljon ki.

3) Lord Howe-szigeti botsáska

A világ legritkább, kritikusan veszélyeztetett rovarfaja, amely a rovarok világában még ritkábbnak számít, mint az óriáspanda az emlősök között. Éppen ezért nagyon büszkék lehetünk arra, hogy természetes élőhelyén, Ausztrálián kívül az egyetlen hely, ahol látni lehet ezt a 15 centiméteres botsáskát, az nem más, mint a Fővárosi Állat- és Növénykert.

Bagosi Zoltán - Fővárosi Állatkert

A faj gyakori volt a Lord Howe szigeten, a halászok csalinak is használták, azonban az 1918-ban, egy hajótörés során a szigetre kerülő házi patkányok szinte teljesen kipusztították. 1920-ban még láttak élő példányt, azután csak tetemeket. 2001-ben viszont entomológusok megtalálták a túlélőket, amelyek egyetlen cserjén éltek. Azóta a Melbourne-i állatkertben többezres populációt tenyésztettek ki, amelyet a szigetre engednek majd, ha már egy patkány sem lesz ott.

4) Új-Zélandi viharfecske

A súlyosan veszélyeztetett fajok egyik ez a madár, amely azért érdekes, mert több mint 150 évig kihaltnak hitték.

Wikimedia Commons

1850 és 2003 között egyet sem láttak Új-Zélandon, ekkor viszont fotó készült egy példányról. Később bizonyíték is akadt, ugyanis 2005-ben három példányt is befogtak és nyomkövetőt tettek rájuk. A Természetvédelmi Világszövetség súlyosan veszélyeztetett fajnak minősítette.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!