szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy volt szovjet ügynök állítása szerint Sztálin jóváhagyásával széles körű, meglepő részletességű kémkedés folyt Mao Ce-tunggal szemben, a szovjet hírszerzés még a kínai elnök székletét is kivizsgálta, hogy így tudjanak meg többet Mao életviteléről, illetve megpróbálhassák megjósolni lehetséges döntéseit.

A hidegháború kezdetén a paranoid sztálini szovjet vezetés még nem rendelkezett minden téren kifinomult megfigyelési és lehallgatási technológiával, így minden lehetőséget megragadtak külföldi vezetők személyiségének feltérképezésére – írja a BBC. Ez alól Mao Ce-tung, a baráti Kínai Népköztársaság vezetője sem volt kivétel, profilozására egy meglepően "mélyreható" módszert választottak. 1949-es moszkvai látogatásakor ugyanis a székletéből gyűjtött mintát analizálták a szovjetek, hogy a benne lévő kémiai anyagok alapján következtetéseket vonhassanak le arról, hogy milyen döntéseket hozhat majd a kínai elnök.

hvg.hu

A módszerre a közelmúltban derült fény. Fellelhetőek voltak szovjet újságcikkek is az 1940-es évekből, hogy a titkosrendőrség székletmintákkal igyekszik információkhoz jutni, azonban bizonyossággal Igor Atamanenko, egy volt szovjet ügynök tudott szolgálni. A titkosszolgálat megbízásából egy levéltári kutatásban vett részt egykor, ahol különleges projektre bukkant, amit Sztálin egyik bizalmasa, Lavrentyij Berija vezetett.

A laboratóriumban olyan összetevőket kerestek a székletben, így Maoéban is, amellyel következtetni lehetett a személy életmódjára. Például, ha magas volt a triptofán aminosav, akkor egy nyugodt személyiségre következtettek. Azonban a kálium hiánya esetén egy ideges, álmatlansággal küzdő személyre tudtak következtetni – mondta Atamanenko a brit közmédiának.

A Mao Ce-tung által Moszkvában használt wc Atamanenko szerint nem egyenesen a csatornába, hanem egy dobozba vezetett, így gyűjthették be a napi produktumot. A kínai vezető tíz napot töltött a városban, minden egyes alkalommal mintát vettek tőle elemzésre. A vizsgáltok eredménye abban is felfedezhető, hogy Sztálin és Mao végül egy megállapodást is aláírtak.

A történet szerint – melyet David Halberstam újságíró és történetíró dolgozott fel – Mao a látogatása elején kész lett volna egy megállapodás aláírására, azonban csak akkor, ha Kínát egyenlő félként ismeri el a Szovjetunió. Azonban elhúzódtak a tárgyalások, így Mao inkább érezhette magát szállásán rabnak, mintsem vendégnek. Egy ízben kikelt magából, számon kérve, hogy ő több dologért van Moszkvában annál, mintsem hogy csak "egyen és szarjon" – ekkor már meggyőződése volt, hogy Sztálin lehallgatja.

A projektet végül Hruscsov állította le, és felszámolták a célra kialakított laboratóriumot – ezt a BBC az orosz Komsomolskaya Pravda írására alapozza. Az orosz hírszerzés minden esetre nem kívánta kommentálni a BBC értesülését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!