szerző:
Papós Tamás
Tetszett a cikk?

A mikrohullámú sütők elvileg nem engedik magukból a sugárzást, de ez nem mindegyikre igaz. Egy gyors és egyszerű módszerrel ellenőrizheti sajátját. A jó hír, hogy a negatív eredmény még közel sem jelenti azt, hogy le kell cserélni a mikrót.

A fizikai érdekességekkel foglalkozó Physics Girl youtuber betette a mikrójába a mobilját és nagyon csodálkozott, amikor megcsörrent. A mikrohullámú sütők ugyanis elvileg úgy vannak kialakítva, mint egy Faraday-kalitka. Ez az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, a mikró ajtaján is látható fémhálóval körülvett rész, arra szolgál, hogy az ételeket melegítő sugárzás ne juthasson ki a háztartási gépből, és persze ugyanígy be sem juthatnának hullámok.

Ahova pedig nem jutnak be a rádióhullámok, ott nincs térerő. Ebből következik az egyszerű tesztmódszer: győződjön meg róla, hogy a mikrosütő nincs üzem alatt, a számláló nem mutat a sütésből hátralévő másodperceket. Ha ez rendben van, tegye be a telefonját a mikrohullámú sütőbe, majd csukja rá az ajtót. Ha kicsörög a mobil, az rossz jel, ebben az esetben a mikró árnyékolása nem működik jól.

YouTube / Physics Girl

A tesztelő alaposan körbejárta a problémát, több ismerősénél is kipróbálta a tesztet. Az eredmények vegyesek voltak és szakértő bevonásával az is kiderült, hogy több tényező, például a mikrohullámú sütő kora is befolyásolhatja ezt. Érdekesség, hogy ha wifikapcsolattal, például Viberen vagy Skype-on hívjuk fel a mobilt, akkor sem működhet a dolog, hiszen a legtöbb háztartásban még manapság is használt, 2,4 Ghz-es wifi működése majdnem egybeesik azzal a sávval, ahol a mikrók sugárzásának hullámhossza is található.

Jó hír, hogy azért az sincs közvetlen veszélyben, akinek megcsörren a mikróba helyezett telefonja, hiszen a sütők az említett wifis hullámhosszú sugárzás elleni védelemmel vannak felszerelve, míg a mobilok többféle frekvencián is működnek.

a hitelt érdemlő tudományos álláspont szerint a több-kevésbé jól burkolt mikrohullámú sütők közül még a kevésbé jól burkolt környezetében sem túl intenzív a sugárzás. Mindazonáltal az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vonatkozó tanácsai szerint csak a jól szigetelt készülék garancia az egészségügyileg teljesen biztonságos használatra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!