szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Paul Thurrott két évtizede műveli a technológiai újságírást, 25 könyvet is írt már, a Windows egyik szakértője. Most azt állítja: a Microsoft operációs rendszere jelenleg olyan állapotban van, mint a Földön élő dinoszauruszok, amikor a kihalásukat okozó aszteroida már javában közelített bolygónk felé.

A Steve Jobs által emlegetett „PC utáni korszak” közelebb lehet, mint azt sokan gondolják – véli Paul Thurrott, aki szerint csak a két nagy mobilos platform készítőjén, az Apple-ön és a Google-ön múlik az, hogy ki akarják-e húzni a széket az egyébként is komolyan gyengélkedő PC-ipar alól.

„Ez egy lehetséges kihalási momentum, amelyben az Android és az iOS játsszák a Földbe csapódó aszteroida szerepét, ami megöli a Windows-dinoszauruszt” – írja Thurrott. A szakíró szerint a következő években tovább zsugorodik majd az idei első negyedévben hosszú évek legrosszabb teljesítményét felmutató PC-értékesítés. „A gyerekeink már nem a Microsoft-technológiáján nőnek fel. Nekik a Microsoft éppen annyira releváns, mint a Sears, az AOL vagy az IBM.” Thurrott szerint a felnövő generációk már Apple-hardverrel hadonászó, Google-szolgáltatásokat használó fiatalok.

Thurrott azt is tudni véli, hogy a momentum megragadásához mit kell tennie az Apple-nek és a Google-nek. Az iOS és az Android azért nem tudják még teljes körűen helyettesíteni a Windowst, mert „jobb multitaskolós felhasználói élményt kell felmutatniuk, ahol az alkalmazásokat nem csak egymás mellett lehet elrendezni a képernyőn, hanem akár egymás fölött lebegő ablakokban is”. (Halkan tesszük hozzá, hogy anno éppen ez a jellemző vitte sikerre az azóta valóban egy kicsit le-lemaradó Windowst. Innen a neve is: ablakok.) Thurrott szerint emellett szükség van arra is, hogy az érintésen kívül még valamilyen hardverrel is kényelmesen lehessen vezérelni az iOS-t és az Androidot.

A Microsoft kétségtelenül szörnyű pozícióban van a PC-ket egyre többek mindennapi géphasználatában kiszorító – nem lecserélő, csak kiszorító – okostelefonok piacán. Az 1 százalék körüli, ráadásul csökkenő tendenciát mutató részesedéssel a mobilos Windows tulajdonképpen beleállt a földbe. És ezen, nagyon úgy tűnik, mostanában meg sem próbál javítani a Microsoft.

Thurrott azt is hozzáteszi: szereti a Windowst. És azt sem állítja, hogy teljesen el fog tűnni a számítógépekről. Az viszont szerinte egyértelmű: a személyi számítógépezésben egyre kevésbé mutatkozik jövő a Microsoft operációs rendszerének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!