szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemcsak a Boeing 787-9 Dreamilinere képes a fizikát meghazudtolni látszó dolgokra, jó néhány olyan repülő létezik, amely nem éppen megszokott manőverekre képes.

Tavaly az egész internetet bejárta az a videó, amit a Boeing készített Dreamliner gépéről: a 280 férőhelyes gép szinte függőlegesen képes a levegőbe emelkedni, látszólag fittyet hányva a fizika összes ide vonatkozó törvényére. Nem ez az egyetlen gép azonban, ami meglepő teljesítményre képes.

Tex Johnston Seattle külvárosában, 1955-ben hajtotta végre legendás manőverét, amikor is egy Boeing 367-80-as prototípussal orsózott egyet, ami annyit tesz: a haladási irányt megtartva, a repülőgép hossztengelye körül teljes körfordulást végzett.

A harci repülőgépek ma már a hangsebesség többszörösével is képesek repülni, így annak átlépése nem számít nagy teljesítménynek. Azonban viszonylag keveseknek adatik meg, hogy egy ilyen hangrobbanást, ami egyébként igen látványos, videóra vegyenek. Ez történt nemrég egy amerikai katonai légi bemutatón is, amikor egy F/A-18C-t kaptak így lencsevégre.

Szintén egy amerikai katonai légi bemutatón láthatta a közönség a nehéz vadászbombázó, az F-22-es Raptor képességeit. A világ első ötödik generációs repülője hihetetlen manőverekre képes: szinte álló helyzetben tud megfordulni a levegőben, és a fizika törvényeit kihasználva egy pillanatra meg is tud állni.

Ha máskor is látni szeretne hasonló dolgokat, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!