szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

65 évvel ezelőtt Alan Turing Mark II-es gépére írtak egy programot, amivel egy komplett dallamot játszott le a számítógép.

Alan Turingot eddig mint a számítógép atyját és mint zseniális kódfejtőt ismerhettük, akinek munkássága megnyerte a II. világháborút a szövetségesek számára. A Mark I és a Mark II azonban nemcsak kódfejtésre, zenélésre is alkalmas volt.

A Mashable beszámolója szerint valamikor 1948 és 1951 között Turing arra is beprogramozta a gépet, hogy hangot állítson elő. Ez tulajdonképpen egy egyszerű “kattanás” volt, ami kellő gyorsasággal ismételve alakult ki a hangzás. Turingot azonban nem érdekelte túlzottan a gépi zene, nem úgy akkori tanítványát, a később híres tudósként Christopher Strachey-t.

A szakember – amíg Turing nem dolgozott – egy programot írt a géphez, aminek köszönhetően már nem csak egyszerű hangot, hanem dallamot játszott a gép. Egész pontosan hármat: a God Save The Queen-t, egy gyerekdalt és egy swingslágert. A zenét a BBC 1951-ben rögzítette is, amit az új-zélandi Canterbury Egyetem professzora, valamint Jason Long zeneszerző találtak meg. A felvétel azonban rendkívül rossz minőségű volt, amiből szinte semmit sem lehetett hallani.

A szakemberek szerencsére segítségül tudták hívni a Turing által a géphez készített kézikönyvet, ami lehetővé tette számukra, hogy kiszámolják az összes frekvenciát, amit a Mark II képes volt előállítani. Ennek köszönhetően sikerült megtisztítaniuk a felvételt, ami végül is így hangzott.

Igen, valóban, az egész leginkább egy törött, vagy nagyon elhangolt hegedűhöz hasonlít, mégis, egészen izgalmas egy olyan zenét hallani, amit 65 évvel ezelőtt a mai számítógépek őse állított elő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!