szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberi kultúra óriási értékét sűrítették egy mindössze 2 centiméter átmérőjű lemezkébe: megjelent a Rosetta Disk akár medálként viselhető változata.

A Rosetta Projectet még az ezredforduló körül indította el a Long Now Foundation, azzal a céllal, hogy megőrizze az egyébként kihalásra ítélt emberi nyelveket – sajnos az idővel a nyelvek jó része el fog tűnni. A nyelvmentő program keretében egy speciális nikkellemezre „véstek fel” mikroszkopikusan 13 ezer oldalt 1500 nyelven, és nem digitálisan, hanem analóg betűkkel.

Ennek a bizonyos lemeznek, a Rosetta Disknek az utódja született meg több mint három és fél éves kutatómunka után: a viselhető Rosetta Disk, amely egy mindössze 2 centi átmérőjű korong, hasonló céllal létrehozva. Készítésébe bevonták a NanoRosetta nevű céget, és olyan gyártástechnológiát használtak, amely gyorsabb és olcsóbb a korábbinál. A mikrochip-litográfiára hasonlít, és fókuszált lézersugarat használ ahhoz, hogy közvetlenül arra a fényérzékeny anyagra kerüljön az információ, amellyel a korongot beborították.

Rosetta Project

A szöveg egyébként egy picit kiemelkedik a síkból, úgy néz ki, mint ha dombornyomású lenne. Persze egészen parányi betűkről van szó, azonban optikai nagyítással ezek olvashatók. Mint említettük, a korong olcsóbb lehet a Rosetta Disknél, így a későbbiekben akár szélesebb körben is elterjedhet, ami segíti a biztos archiválást (a sok példány biztonságot jelent).

A hordozható eszköznek, akárcsak az eredeti lemeznek, két oldala van. Az egyikre vannak felírva több nyelven az utasítások, míg a másikra került fel ezer oldal több mint ezer nyelven (például csak az Egyetemes emberi és polgári jogok nyilatkozata 372 nyelven került rá). Ez persze kevesebb, mint ami az eredeti lemeznél volt, de kompromisszumot kellett kötni a méret, illetve az optikai nagyítással történő olvashatóság miatt. A projekt oldalán megtekinthető a korong nagyítható változata.

Rosetta Project

Egyelőre még csak korlátozott számú ilyen eszköz áll rendelkezésre, így először az kaphat belőle, aki hajlandó 1000 dollárral (vagy még többel) támogatni a Long Now Foundation munkáját. Később azonban ez az ár jóval lejjebb mehet. A korong állítólag ezer év után is olvasható - hisszük, ha látjuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!