szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Harvard kutatói meglepően egyszerű megoldással álltak elő, hogy a megújuló energiát tároló rendszerek hosszú éveken át alig veszítsenek teljesítményükből: folyékonnyá kell válniuk.

A megújuló energiaforrásoké a jövő, ez nem is kérdés, de rá kell jönni arra, hogy a napelemek és szélerőművek akkumulátorai miként lehetnek képesek évtizedeken át szinte ugyanolyan teljesítményre. A Harvardon úgy vélik, hogy megtalálták a megoldást. Az elismert egyetem szakembereinek módszere és annak egyszerűsége is meglepő: folyékony aksik kellenek.

Az Engadget beszámolója szerint a találmány lényege az, hogy elektrolitok, a ferrocén és a viologén molekuláit úgy módosítják, hogy vízben oldhatók legyenek, és úgy is megőrizzék stabilitásukat. Biztató eredményt kaptak a kutatók, miután semleges vízben fel is oldották őket, hiszen a folyékony energiatárolók teljesítménye mindössze 1 százalékkal romlott 1000 töltési ciklus után.

Ez a módszer olcsóbbá is tenné az akkumulátorokat, ráadásul a környezetvédelmet is segítené a gyártása. Ha pedig bármi gond történik az aksival, nem poroltó kell, csak egy rongy. Persze ehhez tovább kell kutatni, hiszen arra még nem jöttek rá, hogyan lehetne ezt a módszert tömegesen alkalmazni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!