Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Nem licencelik tovább eddigi fejlesztői a zenehallgatással a kilencvenes évek vége óta egyet jelentő MP3 formátumot. Ezzel hivatalosan is új időszámítás vette kezdetét a zenehallgatásban.

Az elmúlt két évtizedben a zenék MP3-ba tömörítése, illetve ez a codec nem csak az egyik legnépszerűbb zenei forátumot jelentette a világon, az MP3 neve sokaknak egybeforrt a digitális zenehallgatással. Már a kilencvenes években is mindenki empéháromba mentette át a cd-kről a zenéket, majd a lemezek visszaszorulásával, az internet terjedésével szintén az MP3 vált a legnépszerűbb letöltési formátummá. Eközben persze sorra jelentek meg a dedikált MP3-lejátszók, a formátum egy idő után öngerjesztő spirálba kerülve vált teljesen egyeduralkodóvá.

Az Erlangen-Nürnbergi Egyetemen, még a nyolcvanas évek végén fejleszteni kezdett formátum fölött azonban már eljárt az idő. Azt még az MP3 licencet kezelő, a licencelést most lezáró Fraunhofer Intézet is elismeri, hogy az újabb formátumok, például az AAC használata ma már sok szempontból jóval praktikusabb, és egyre csak terjednek az új formátumok.

Már aki egyáltalán találkozik még formátumokkal, tesszük gyorsan hozzá, hiszen az MP3 halálának egyik okát a streaming zenehallgatás térnyerése jelentette. A konkrét fájlokat egyre kevesebben töltik le, hiszen Spotify-on, Apple Musicról vagy más, hasonló szolgáltatással hallgatják, illetve nagyon sokan a YouTube-ot nyitják meg ehhez.

Statista

Az MP3 licencelési időszakának lezárása természetesen nem azt jelenti, hogy ezután használhatatlanná válnának az ilyen formátumban meglévő fájlok. Ahogy az sem várható, hogy hetek múlva már senki nem tömörítene zenéket MP3 formátumba. Azt viszont egyértelműen jelzi a Fraunhofer Intézet lépése, hogy már nem szeretnének, vagyis nem tudnak belőle pénzt csinálni, felhasználói oldalról ugyanis egyre kevésbé van igény az MP3-ra. Így aztán valószínű, hogy maguk a készülékgyártók is meghallják az új idők szelét: előtérbe kerül például az AAC, ami egyébként streamingeléshez is jobb.

Érdekes, hogy mindez időben nagyjából egybeesik egy hardveres változással: azzal, hogy tavaly elkezdődött a 3,5 mm-es jack kivezetése a hétköznapi, mainstream zenehallgatásból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!