szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Emlékeznek a 22 éves informatikusra, aki egy olcsó megoldással állította meg a világ eddigi legnagyobb kibertámadását? A jutalmat nem tette zsebre – szó szerint, és sajnos átvitt értelemben sem.

Már javában tombolt a világ eddigi legnagyobb kibertámadása, a WannaCry, amikor egy 22 éves informatikus mindössze 3028 forintból, véletlenül megcsinálta a zsarolóvírus lekapcsológombját – a fiatal szakember történetéről itt olvashat bővebben.

Marcus Hutchins, róla van ugyanis szó, megkapta a jutalmát: a kiberbiztonsággal foglalkozó HackerOne 10 ezer dollárral (kb. 2,7 millió forint) jutalmazta. Ezt nem tette zsebre, ugyanis a nagy részét négy jótékonysági szervezetnek ajánlotta fel, a maradék pénzt pedig kiberbiztonsággal foglalkozó könyvekre fordította, és rászorulóknak adományozta.

Azonban volt még egy hatása a hőstettnek, amit szintén nem tett zsebre – átvitt értelemben…

A WannaCry lekapcsológombjával híres lett, és a bulvárújságírók is megtalálták – szó szerint – írja az IFLScience. Kiderítették ugyanis, hogy hol lakik, pénzt ajánlottak az ismerőseinek, hogy a barátnője elérhetőségét megkapják, stb. A magánéletét megsértve káosz lett az informatikus mindennapjaiból, miután egy brit bulvárlap az elérhetőségét is közzétette, Marcus Hutchins ezért a költözést fontolgatta.

Még rosszabb lett a helyzet, amikor sok követője javasolta: derítsenek ki hasonlókat az újságírókról, hogy bosszút álljanak. Az informatikus ezután nem győzött érvelni az ötletet támogatóknak, hogy ne csináljanak ilyet, hiszen ő már csak tudja, hogy ez milyen rossz, nem kívánja senkinek.

Vélhetően nem erre számított a nagy felfedezés után.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Papós Tamás Tech

Ne legyen paranoiás, de jobb, ha tudja: 1 kattintással is tönkreteheti az életét

Már csak az elmúlt napok hackertámadásai is bizonyították, hogy minél okosabbak körülöttünk a készülékek, annál nagyobb veszélyben vagyunk. Egy minisztérium elleni offenzíva és a főnökünknek tűnő személy ártatlannak látszó e-mailje is képes nagy károkat okozni. A T-Systems Magyarország idei Symposium konferenciáján előadó Adam Philpott szerint el kell fogadnunk ezt, de nem kell paranoiásnak lennünk, hiszen tehetünk a jelenség ellen.