szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Magyar idő szerint hétfőn és kedden zajlott le az a ritka égi jelenség, melynek során a Hold még a teljes napfogyatkozásnál is egocentrikusabb szereplőként tűnt fel az égbolton.

Magyarországról sajnos nem volt látható azon igen ritka együttállás “csúcspontja”, melyben a Hold mellett a Vénusz, a Regulusz (az Oroszlán csillagkép legfényesebb csillaga), a Mars és a Merkúr is részt vett. Az égitestek sokáig igen közel voltak láthatók egymáshoz, illetve a jelenség csúcspontján 24 óra alatt a Hold előbb a Vénuszt és a Reguluszt, majd a Marsot és a Merkúrt is kitakarta.

Az okkultáció – csillagfedés, az a jelenség, amikor a Hold eltakar egy csillagot – legismertebb formája a szintén nemrég megesett teljes napfogyatkozás. (Amely után váratlanul megugrott a Google-ben a szemfájdalomról árulkodó keresések száma.) A szóban forgó fedés ugyan kevésbé látványos, mint a fényforrásunk eltakarása, viszont jóval ritkább is annál: ilyen, három bolygót (és egy csillagot) érintő okkultációt legutóbb 2008. március 5-én regisztráltak, legközelebb pedig 2036. július 24-én lesz majd.

Apróbb érdekesség, hogy a csillagfedésekkel foglalkozó nemzetközi szervezet (IOTA) adata szerint (idén) november 5-én is lesz egy kisebb okkultáció: a Bika csillagkép λ Tauri (Gamma Tauri) nevű kettőscsillagát fedi majd el a Hold, és ez különböző időpontokban Magyarország több településéről is megfigyelhető lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!