szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudósok nemrég kiszámolták, hogy az lenne a legjobb, ha a vízfelszínen szélenergiát termelve a Föld minden energiaszükségletét biztosítanánk. Erre most Skóciában beüzemelték az első úszó szélerőműveket.

Komoly tudományos érdeklődés övezte nemrég azt a felmérést, amely igen érdekes eredményre jutott a Föld teljes energiaszükségletének biztosításáról. A kutatás szerint ehhez az óceánokon és tengereken elszórtan – fontos, hogy nem egybefüggő területen, mert arra ráfáznánk – kellene sok szélerőművet telepíteni. És ehhez persze az sem árt, ha ezekkel a szélerőművekkel a lehető legkevesebb gond van, vagyis kvázi önellátóak. Ezt úszó szélerőművekkel lehetne megoldani, és a világ első ilyen eszközeit be is üzemelték – számol be a BBC.

Statoil

Az első úszó szélerőművekkel Skócia büszkélkedhet, Peterheadtől 25 kilométerre az Északi-tengeren jelent meg öt úszó szélturbina. Igen masszív, egyenként több mint 100 tonnát nyomó 253 méter magas eszközökről van szó, amelyeket a vízben szintén erős, 1200 méternyi horgonyszerű láncok tartanak egyensúlyban.

30 megawatt megújuló energiát képesek termelni, ezzel 20 ezer otthon igényeit tudják teljesen ellátni. A Hywind Scotland projektet egyébként nem a már idézett kutatásra reagálva hozták össze nagy hirtelenjében, az ötlet már 2001-ben felmerült a tervezőben, és most valósággá vált.

Statoil

Az alábbi videón lépésről lépésre megnézheti, hogyan tették a helyükre és üzemelték be a világ első úszó szélerőműveit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!