szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Magyarországon jelenleg nem monitorozzák a behurcolt betegségterjesztőket, és a szúnyogirtás gyakorlata több okból sem megfelelő - egyebek között ez áll a Magyar Tudományos Akadémia Diverzitásbiológiai Bizottságának állásfoglalásában.

A Greenfo szemlézte a dokumentumot, amely szerint alig van olyan szakember, aki képes lenne meghatározni a veszélyes szúnyogfajokat mind imágó, mind lárva állapotban, és ilyen zoológusokat sem képeznek. Ráadásul nem térképezik fel az úgynevezett vektorfajok tenyészőhelyeit, így felszámolni sem tudják azokat. Mindehhez megfelelő akkreditált laboratóriumot is létesíteni kellene.

A szakemberek szerint a szúnyogirtás jelenlegi gyakorlata sem megfelelő, mert az idegméreg találati pontossága nagyon csekély, a szúnyogok helyett az áldozatok között vannak a méhfélék, illetve minden egyéb rovar és közvetett tápláléklánci hatásként a kisméretű gerinces állat is.

Az előrejelzések szerint a világ – így Európa – szárazföldi részein 2100-ra az emberi tevékenységből eredő hőmérsékletváltozás elérheti a +4–7 °C-ot. Az éghajlat változásával hazánkban és az európai régióban is olyan fertőző betegségek jelenhetnek meg, melyek jelentős befolyással lesznek egészségünkre, mindennapi életünkre, de lesznek olyanok is, melyek a társadalom egyes csoportjaiban ismét magas halálozással járhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!