szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A megdöbbentő jóslatért leginkább a műanyag zacskók és palackok okolhatóak – meg persze az ember, aki a tengerbe juttatja őket.

Döbbenetes dolgot mondott Miguel Garcia-Herraiz spanyol diplomata, a Szövetség a Mediterrán-térségért szervezet főtitkárának helyettese: "Jelenleg minden, Földközi-tengerből kifogott három kilogramm halra egy kilogramm műanyag hulladék jut. Becslések szerint azonban 2030-ra egy kilogramm halra egy kilogramm hulladék juthat".

"A Földközi-tenger valódi szennyezettségének mértékéről, annak hatásáról az ember, a növény- és állatvilág egészségére még viszonylag kevés adat áll rendelkezésre" – hangoztatta a spanyol diplomata.

A legtöbb szennyezést az egyszerhasználatos műanyag palackok és szatyrok okozzák, amelyek lassan bomlanak le és válnak mikroműanyaggá. Ezek az öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskéket a halak tápláléknak hiszik és megeszik, és bekerülnek a városok vízvezetékrendszerébe is. A Greenpeace egy idei tanulmánya szerint a Földközi-tengeren begyűjtött szemét 96 százaléka műanyag, amely akár háromezer méter mélységben is megtalálható a tengerben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!