szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Stanford Egyetem kutatói olyan szén- és rézréteget tartalmazó műanyagot hoztak létre, ami attól függően hűti vagy fűti viselőjét, hogy kifordítva hordja vagy sem.

Miközben az elmúlt években az építőiparban több olyan anyagot is kifejlesztettek már, ami képes a házat télen melegen tartani, nyáron pedig besegít a hűtésbe, a ruhaiparban ilyesmi még nem nagyon bukkant fel. Az amerikai Stanford Egyetem kutatói azonban egy olyan anyagot fejlesztettek ki, amely ruháknál alkalmazva épp ezt a hatást válthatja ki.

A Science Advances című szaklapban megjelent publikációjuk szerint attól függően, hogy az anyagot normál módon, vagy visszájára fordítva hordjuk, az hűti vagy ép fűti a testünket. Maga az anyag műanyagból – egész pontosan olyan műanyagból, amit a folpakokhoz is felhasználnak –, valamint szénből és rézből készült.

Hsu et al., Sci. Adv. 2017;3: e1700895

A kutatók szerint ha valakinek megelege van, elég a szénnel készült réteget kívül hordani, így az anyag felgyorsítja a lehűlésünket. Ha azonban fázunk, elég csak visszafordítani azt – ekkor a rézzel bevont réteg lesz kívülről –, és máris felmelegedhetünk. Az anyag a kidolgozásának köszönhetően akár 6,4 Celsius-fokkal nagyobb hőmérsékletet is képes "előállítani", ami már bőven a kellemes kategóriába esik.

A fejlesztésnek köszönhetően nemcsak az öltözködés lenne sokkal egyszerűbb, de sok energiát meg lehetne spórolni azzal, hogy télen mennyire melegítjük fel, nyáron pedig mennyire hűtjük le a helyiséget, amiben épp vagyunk.

Hogy a fejlesztésből mikorra lesz kész termék, azt egyelőre nem tudni, de az irány mindenesetre nagyon jó. Addig is azonban érdemes lehet nagyobb figyelmet fordítani annak a kütyünek, amiből minden fázós embernek jól jönne egy.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!