Gécs Dániel
Gécs Dániel
Tetszett a cikk?

A mobil- és szenzortechnológiával kapcsolatos innovációk, így a viselhető eszközök mára az idősgondozás területét is forradalmasították. A SMART 2018 konferencián elhangzott: épp ezért vág bele a szegedi egyetem több kutatásba is, amelyek végső soron nem csupán egy eddig ismeretlen területet nyithatnak meg a társadalomtudósok előtt, de arra is fény derülhet, milyen új technológiák jelentik a jövőt.

Napjainkra az idősgondozás is a digitális innovációk egyik kulcsfontosságú fejlesztési területévé vált, hiszen számos olyan eszköz készült, vagy még készül, amelyek az idősek életét igyekszik egészségesebbé, és így összességében jobbá tenni. A SMART 2018 konferencián elhangzottak szerint a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és médiatudományi tanszéke több kutatásba is belefog ezen a területen.

Dragon Zoltán egyetemi adjunktus előadásában ismertette, a tanszék több kutatási területen keresi majd a válaszokat, melynek első része az idősebb generáció feltérképezésével, illetve a már elérhető technológiák körüljárásával foglalkozik. Az egyetemen működő Digitális Kultúra és Elméletek Kutatócsoport vezetője szerint mostani munkájuk az orvostudományt, a technológiát és a társadalomtudományt köti össze, de a vizsgálat maga nem kizárólag technológiai fókuszú, végső soron egy új határterületet igyekszik megnyitni.

A kutatás különböző elméleti kereteket felhasználva zajlik majd, ezek egyike Dragon szerint a magyarországi tudományos közbeszédben egyelőre kevéssé ismert és beágyazott „age studies”. Az alkalmazott kritikai vonulattal egyrészt választ kaphatnak arra, hogy a mobil- és szenzortechnológiai megoldások miként változtathatják meg az időskor önreprezentációját, másrészt azt, hogyan látják, és láttatják magukat a generációba tartozó emberek. Emellett segítségül hívják a „medical humanities” nevű vonalat is, mely a páciens és az orvos közti hierarchiát igyekszik csökkenteni: hogy az orvos és az idő páciens ha szakmailag nem is lehetnek egy szinten, de a diskurzus során mindenképp nagyjából azonos "magasságból" kommunikálhassanak.

AFP / Leyla Vidal

Dragon Zoltán úgy fogalmazott, a technológia, különösen az új okosmegoldások is nagyrészt ezt csinálják. Épp ezért olyan, elsősorban magyar eszközöket használnak majd fel a kutatásban, amelyek a pácienst felhasználóvá avanzsálják, ezáltal, diskurzív értelemben ugyan, de egy szintre hozzák az orvossal. Így pedig mindketten nyertessé válnak, hiszen, mint Dragon mondta, mindkét fél érdekeltté válik ugyanabban a gyógyítási folyamatban.

A kutatás során megvizsgálják a már általunk is bemutatott, otthoni diagnózis felállításában nagy segítségét nyújtó WIWE szívdiagnosztikai eszközt, továbbá a már szintén ismertetett,  az egészségben hirtelen beálló változásokról jelzést küldő, preventív aspektusa miatt fontos MAP Health Wach okosórát.

Dragon szerint a kutatás eredményeinek összekapcsolása, valamint értékelése után egy globálisabb képet kaphatnak arról, melyek azok a technológiák, amelyeket társadalmi szinten is integrálni lehet a különböző generációk számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!