szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sorra dőlnek be a magyar felhasználók annak a Facebookon terjedő, igen komoly átverésnek, amely azt ígéri: mindössze három betű beírásával kideríthető, biztonságban van-e az illető fiókja, ahhoz hozzáfértek-e valaha illetéktelenek.

Elegendő három betűt beírni a vonatkozó bejegyzés alá, így is kideríthető, van-e valamilyen biztonsági probléma az illető Facebook-fiókjával – lényegében ezt ígéri az a felhívás, amely bár március vége óta terjed a közösségi oldalon, a magyar felhasználóknál a napokban terjed igazán

A gyakran Mark Zuckerberg fotójával illusztrált bejegyzés szövege szerint a közösségi oldal atyja egy új, mindenki számára kényelmes megoldással állt elő, hogy pár pillanat alatt kideríthető legyen, történt-e visszaélés az adott felhasználó fiókjával, valamilyen külső támadás úján. A felhívás szerint elég hozzászólásként beírni azt, hogy BFF, és ha a szöveg zöldre vált, az azt jelzi, hogy minden rendben, a fiókhoz tartozó felhasználói adatok biztonságban vannak. Ha marad normál, fekete a betűszín, akkor pedig érdemes jelszót változtatni.

A BFF a „Best Friends Forever”, vagyis a „mindörökre barátok” kifejezésből alkotott mozaikszó, mely egyébként hosszú ideje része az internetes nyelvhasználatnak, az angolszász világban a legelterjedtebb netes rövidítések egyike. Itthon kevésbé használatos, bár ez mindegy is, hiszen az angol kifejezést ismerők is sorra dőlnek be az átverésnek, és kommentelik be a három karaktert Facebookon.

Hogy kinek a beírása jelenik meg zöld szöveggel és kié nem, az tulajdonképpen a véletlen műve. Csupán annyi derül ki belőle, hogy az adott felhasználói fióknál aktiválta-e már a Facebook a vonatkozó, bizonyos kulcsszavakat elszínező funkciót.

Ha biztonságosabbá szeretné tenni fiókját, akkor egészen mást kell tennie: mielőbb állítsa be ezt az 5 dolgot a Facebook-fiókjában, ha jót akar magának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megcsinálták a Tesla Hungary-féle facebookos átverés tökéletes paródiáját, de sokan még ennek is bedőlnek

"A szövegértés komplex fogalom, amely a szövegekkel folytatott párbeszédet, az olvasó tapasztalatainak integrálását, az egymásra épülő gondolkodási műveletek alkalmazását is magában foglalja" – szól a definíció. Úgy tűnik, az alábbi, paródinak szánt bejegyzés kapcsán ezreknél akad el valahol ez az összetett folyamat.